Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
brak opisu edycji
Historia powstania Orkiestry Dętej w Ozorkowie rozpoczyna się z końcem XIX w. Obowiązująca od 12 grudnia 1818 r. ustawa<ref>Ustawa Ministra Spraw Wewnętrznych z 12 grudnia 1890 r. a obowiązująca od 1891 r. o organizacji OSP w Królestwie Polskim.</ref> dotycząca organizacji Straży Pożarnej w Nadwiślańskim Kraju<ref>Kraj Nadwiślański, ros. Priwislinskij kraj, nazwa używana przez władze Rosji carskiej na określenie Królestwa Polskiego, od 1867 sporadycznie, po 1874 r. powszechnie w dokumentach oficjalnych. Królestwo Polskie utworzono na mocy Traktatu Wiedeńskiego z 1815 r.</ref> przewidziała istnienie takiego zespołu. O tym, że podjęto takie działania mówią dokumenty z księgi przychodów i wydatków Ochotniczej Straży Pożarnej w Ozorkowie z 1899 r. Zorganizowany przez władze miejskie Ozorkowa a zatwierdzony przez władze gubernialne<ref>Zezwalał na to statut normatywny OSP wg Tadeusz Olejnik FUNKCJA KULTURALNO-OŚWIATOWA OCHOTNICZYCH STRAŻY OGNIOWYCH W KROLESTWIE POLSKIM (DO 1914 r.), ACTA UNIVERSITATIS LODZIENSIS, FOLIA HISTORICA 7, 1981.</ref> w Kaliszu zespół rozpoczął swą działalność już w roku następnym. Jego celem było:
- *kształcenie nowych członków- *udział w uroczystościach państwowych i kościelnych- *zdobywanie funduszy na rzecz jednostki pożarnej- *utrzymywanie orkiestry- *organizacja występów publicznych, majówek i zabaw<ref>Straż w Ozorkowie organizowała latem 1902 r. w każdą niedzielę koncerty orkiestry, pobierając opłatę 10 kop. od słuchacza, „STRAŻAK”, 1903, nr 5, s. 14.</ref>
Przynależność do zespołu była pewnego rodzaju awansem społecznym, natomiast prowadzenie – zaszczytem. Dyrygenci zmieniali się rzadko. Funkcję tę pełnili przeważnie do śmierci. Zawsze byli opłacani przez władze. Orkiestranci uprawiali muzykę amatorsko.

Menu nawigacyjne