Ochotnicza Straż Pożarna w Ozorkowie

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Historia

Powstanie

Straż ogniowa ochotnicza w Ozorkowie została założona 21 września 1899 r. i jest jedną z najstarszych w powiecie zgierskim. 12 października 1895 r. wystosunkowano podanie ws. jej utworzenia. We wrześniu 1899 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie połączone z wyborem pierwszego zarządu (mimo braku oficjalnego pisma ze zgodą władz carskich, które nadeszło później). Spotkanie zgromadziło 56 osób, elitę Ozorkowa (przemysłowców, urzędników, obywateli-posesjonatów), a przewodniczył mu burmistrz. Pierwszym komendantem został Henryk Liedtke, a prezesem zarządu - Karol Weil. Na pierwszym zebraniu uchwalono schemat organizacyjny OSP z podziałem na dwa oddziały: miejski i fabryczny[1]. Opracowano statut zgodnie z wytycznymi władz carskich. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebne były jeszcze pieniądze. Te zapewniło Towarzystwo Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni, przekazując 2 tys. rubli na cele organizacyjne. TSPBiT umundurowało 20 strażaków, opłaciło za nich składki i wpłaciło 500 rubli do kasy OSP. W źródłach można znaleźć wiele pochwał na temat ozorkowskiej drużyny, m.in.: "młoda (...) dzielnie wyrobiona", charakteryzująca się karnością i porządkiem, posiadająca dostateczną liczbę narzędzi ratunkowych, "znana energia przy akcji ratunkowej", świetnie umundurowana. W lipcu 1901 r. straż otrzymała sztandar. W tym samym roku pojawili się pierwsi członkowie honorowi, którzy uiszczali specjalne składki. Dwa lata później strażacy wzięli udział w akcji przeciwpowodziowej, która miała miejsce na lewym brzegu Bzury w nocy z 10 na 11 lipca 1903 r.

1914-1918

Rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Ozorkowie przerwała I wojna światowa. Liczba strażaków zmniejszała się z powodu bezrobocia i okupacji.

1918-1939

Po zakończeniu działań wojennych strażacy pełnili funkcje stróżów bezpieczeństwa w mieście, współpracowali z komitetami organizacyjnymi, zabezpieczali mienie państwowe i zakładowe przed dewastacją i grabieżą. 14 kwietnia 1921 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru miejskiej OSP w Ozorkowie. Ojcem chrzestnym był Włodzimierz Eborowicz. Kilka lat później, w 1928 r., strażacy otrzymali pierwszy wóz bojowy - Chevrolet nazwany "Śmiałym". Jego kierowcą był Tadeusz Subicki. W 1932 r. dokupiono drugi wóz - "Bałtyk". W latach 20. prezesem zarządu był Józef Borensztedt, wiceprezesem zaś Włodzimierz Eborowicz. Zrezygnowali oni jednak ze swoich funkcji. 13 maja 1926 r. na walnym zgromadzeniu prezesem zarządu został Bolesław Kozietulski. W kolejnych wyborach został on wiceprezesem. Do wybuchu wojny na czele straży stali: prezes Wincenty Rosiński i komendant Bernard Wilkowski.

OSP stała się organizacją bardzo aktywną społecznie. Prowadziła własny chór i orkiestrę, wystawiała amatorskie przedstawienia teatralne. W latach 30. przy jednostce powstała 17-osobowa żeńska drużyna samarytańska. Ponadto, strażacy prowadzili szkolenia w zakresie obrony przeciwpożarowej i przeciwgazowej.

1939-1945

6 września 1939 r. miejska jednostka OSP wyjechała na pomoc Warszawie. Wieczorem strażacy byli już w stolicy. Jednostka miejska połączyła się z jednostką fabryczną i stacjonowały one przy ul. Sienkiewicza. Brały udział w akcjach ratowniczych przy gaszeniu pożarów na Zamku Królewskim, w Ubezpieczalni Społecznej, Szpitalu Żydowskim przy ul. Skierniewickiej, fabryce Wedla, Katedrze św. Jana, Szpitalu Św. Ducha, Wojskowych Magazynach Mięsnych, Magazynach Zbożowych, fabryce makaronów, fabryce amoniaku i innych zakładach i budynkach mieszkalnych na terenie Warszawy. Podczas przedzierania się przez Puszczę Kampinoską zginął Kazimierz Przyczyń. Tymczasem, gdy 7 września Niemcy wkroczyli do Ozorkowa, na ul. Berka Joselewicza patrol zauważył biegnącego w kierunku remizy strażaka i otworzył ogień. Ludwik Węglewski stał się pierwszą ofiarą wojny w Ozorkowie.

1945-1979

Po zakończeniu II wojny światowej OSP Ozorków szybko wznowiła działalność. Rozpoczęto poszukiwania zrabowanego sprzętu. Aby skompletować części, wykorzystywano zniszczone i porzucone samochody wojskowe. 1 lutego 1947 r. odbyło się uroczyste poświęcenie samochodu i sztandaru. Lata 1951-1956 to czas zmian w strukturze organizacyjnej OSP w Polsce. Dzieje ozorkowskiej jednostki z tego czasu są nieznane. W październiku 1956 r. skład zarządu i całej jednostki uległ odmłodzeniu. Straż odbudowała się w wyniku napływu nowych ochotników. W l. 1960-1961 dokonano kapitalnego remontu strażnicy, a kilka lat później zyskano nowy sztandar ufundowany przez Miejską Radę Narodową w Ozorkowie i samochód pożarniczy GBM. Zorganizowano także młodzieżowe drużyny pożarnicze: męską i żeńską. Do najsłynniejszych akcji ratowniczo-gaśniczych z tego okresu należą:

  • 1958 – pożar budynku Ligi Przyjaciół Żołnierza w Łęczycy
  • 1961 – akcja przeciwpowodziowa w Ozorkowie i pożar Młyna Gospodarczego w Kutnie
  • 1971 – pożar w Spicimierzu (ponad 60 budynków)

Lata 80.

Kolejne lata to działalność organizacyjna, szkolenia, zbieranie środków finansowych na bieżącą działalność, działalność prewencyjna i propagandowa, a także organizacja obchodów Dnia Strażaka i konkursy wiedzy pożarniczej w szkołach. W 1981 r. jednostka została uhonorowana odznaką „Zasłużony Dla Miasta Ozorkowa”. 16 października 1985 r. sztandar został uhonorowany Krzyżem Walecznych za udział w obronie Warszawy w 1939 r. Udekorowanie miało miejsce 9 maja 1986 r. w Łodzi. 21 maja 1988 r. dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej zaangażowanie ozorkowskich strażaków podczas obrony stolicy. Tablica znajduje się na frontowej ścianie strażnicy OSP Ozorków.

Lata 90.

W związku z wprowadzeniem nowego sprzętu i rozszerzeniem działalności interwencyjnej na ratownictwo techniczne, chemiczne i drogowe podjęto wzmożone prace organizacyjne i szkoleniowe. Ponadto utworzono świetlicę, wyremontowano pomieszczenia biurowe i sanitarne oraz wymieniono instalacje centralnego ogrzewania.

Orkiestra strażacka

Mocą zezwolenia władz gubernialnych straż miała prawo posiadać własną orkiestrę. Powołano ją do życia w 1901 r. Początkowo na czele orkiestry stał Müller. Później obowiązki te przejął Jan Giziński. Szczególnie dobrym okresem działalności orkiestry były lata 20. Po wojnie nastąpiła jej reaktywacja. Funkcjonowała przy OSP do 1959 r., a następnie z braku środków finansowych została przekazana Ozorkowskim Zakładom Przemysłu Bawełnianego, gdzie działała do 1993 r. Wówczas Urząd Miasta Ozorkowa zgodził się ponosić koszty utrzymania orkiestry, a Zarząd OSP przejął obowiązki organizacyjne. Obecnie uchodzi za jedną z najlepszych orkiestr strażackich w województwie.

Święta i zawody strażackie

Najważniejsze święto strażaków - dzień św. Floriana - był czasem przyjmowania hołdów i zaszczytów, urządzania parad, zabaw i pokazów sprawności (zarówno strażaków, jak i sprzętu). Odbywały się one na Rynku (obecnie pl. Jana Pawła II). Alejami kroczyła defilada, którą otwierała orkiestra strażacka. Ponadto, w początkowym okresie swojego istnienia OSP organizowała zabawy leśne (tzw. "majówki strażackie"), imprezy dochodowe i loterie fantowe. W ten sposób starano się pozyskać środki finansowe na rozwój jednostki.

Ozorkowska jednostka może poszczycić się wysokimi lokatami w zawodach pożarniczych:

  • 1958 – I miejsce w zawodach powiatowych
  • 1969 - II miejsce w zawodach powiatowych
  • 1971 – II miejsce w zawodach powiatowych
  • 1983 – I miejsce w zawodach rejonowych, III miejsce w zawodach wojewódzkich

Współczesność

W 2009 r. jednostka OSP w Ozorkowie otrzymała Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Struktura kierownicza

Prezes zarządu Naczelnik straży Pomocnicy naczelnika Członkowie zarządu Członkowie komisji rewizyjnej Zastępcy członków komisji rewizyjnej Gospodarz
1899 Karol Weil Henryk Liedtke Władysław Stolz, Władysław Gaberle Karol Schlösser, Konstanty Janasz, Otto Weingertner Stanisław Gralewski, August Landek, Feliks Rubinstein Gustaw Scheibler, Szymon Waldmann Kazimierz Adler
1902 Edmund Grzymski Henryk Liedtke Władysław Gaberle, Władysław Stolz Władysław Piekarski, Karol Schlösser, Otto Weingertner, August Landek, Feliks Rubinstein, Władysław Bobowski
1914 Wilhelm Witke Józef Podmieski Korneli Brauze, Władysław Stolz

Bibliografia

  1. 100 lat OSP w Ozorkowie, [w:] "Wiadomości Ozorkowskie", nr 6-7, 1999.
  2. Dodatek specjalny poświęcony 100-leciu OSP w Ozorkowie, [w:] "Wiadomości Ozorkowskie", nr 10, 1999.
  3. ID, 110-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej, [w:] "Wiadomości Ozorkowskie", nr 5, 2009, s. 10.
  4. Frątczak S., Za kierownicą na sygnale, [w:] "Wiadomości Ozorkowskie", nr 5, 1998.
  5. Kalendarz kaliski na rok 1914, Kalisz 1913.
  6. Kaliszanin. Kalendarz ilustrowany na rok zwyczajny 1902, Kalisz 1901.
  7. Kalendarz na Szkołę Rzemiosł w Kaliszu na rok 1907, Kalisz 1907.
  8. Księga Adresowa Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego, Łódź 1937-1939.
  9. Księga Adresowa Polski (wraz z W.M. Gdańskiem) dla Handlu, Przemysłu, Rzemiosł i Rolnictwa, 1926/1927, 1928, 1929, 1930.
  10. Pao, 110 lecie OSP w Ozorkowie, [w:] "Gminniak", nr 212, 2009.
  11. Pao, Obchody 100 lecia OSP w Ozorkowie, [w:] "Gminniak", nr 97, 1999.
  12. "Wiadomości Ozorkowskie", nr 11-12, 2013.
  13. "Wiadomości Ozorkowskie", nr 1, 2014.

Linki zewnętrzne

Ochotnicza Straż Pożarna w Ozorkowie


Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. ZOSP działająca na terenie zakładów schlösserowskich na Strzeblewie.