Narzyński Janusz

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 10:01, 6 kwi 2016 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje) (Opublikowanie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ks. bp dr Janusz Narzyński

Ks. biskup dr Janusz Narzyński (ur. 14 marca 1928 w Warszawie) – duchowny luterański, w l. 1954-1955 pełnił posługę praktykanta w parafii ewangelicko-augsburskiej w Ozorkowie.

Biografia

Syn Teofila Narzyńskiego i Elżbiety z domu Orivol. Maturę zdał w 1947 r. we Włochach koło Warszawy. W l. 1949-53 studiował na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii ewangelickiej. Po praktyce przedordynacyjnej w parafii łódzkiej został w dn. 6 maja 1956 r. ordynowany przez ks. biskupa Karola Kotulę w ówczesnym kościele ewangelickim w Szestnie i do 1958 r. był wikariuszem w Mrągowie u ks. proboszcza Edwarda Bussego.

Od 1959 do 1960 r. odbył jako stypendysta Światowej Federacji Luterańskiej studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Getyndze (Niemcy). W l. 1958-65 był katechetą i prefektem w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie przy ul. Puławskiej. Od 1965 do 1975 r. był wikariuszem ówczesnego biskupa kościoła - ks. prof. dr. Andrzeja Wantuły.

Ks. Janusz Narzyński zawarł związek małżeński z Barbarą Enholc, która była dyrektorem Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie. Od 1949 r. do 1993 r. ks. Janusz Narzyński był pracownikiem naukowym Wydziału Teologii Ewangelickiej UW, a później Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W dniu 23 lutego 1975 r. zgodnie z ówczesnym ZPW Kolegium Wyborcze Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wybrało 48-letniego ks. Janusza Narzyńskiego biskupem kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. W dniu 6 kwietnia 1975 r. w kościele Świętej Trójcy w Warszawie został uroczyście konsekrowany i wprowadzony w urząd przez odchodzącego na emeryturę biskupa prof. dr. Andrzeja Wantułę. W l. 1983-1986 bp Janusz Narzyński był prezesem, a od 1986 r. wiceprezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

Bp Janusz Narzyński jest jednym z najlepszych znawców historii i teologii Marcina Lutra, jak również reformacji w Polsce. Za swą działalność naukową i ekumeniczną, Fakultet Teologiczny w Bratysławie nadał biskupowi Januszowi Narzyńskiemu tytuł doktora honoris causa.

Po 16 latach pasterzowania, ks. biskup dr Janusz Narzyński, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, poprosił Synod Kościoła o przeniesienie go w stan spoczynku. Uroczystość podziękowania za wierną służbę w Kościele odbyła się w kościele Świętej Trójcy w Warszawie w dniu 2 maja 1991 r. W dowód wdzięczności ustępujący biskup otrzymał krzyż biskupi.

Źródła

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Narzyński
  2. http://www.luteranie.pl/o_naszym_kosciele/kierownicze_gremia_kosciola/biskup_dr_janusz_narzynski.html

Oprac. Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas