Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 589 bajtów ,  11:28, 18 lut 2016
Uzupełnienie
[[Plik:Modlna. Cmentarz parafialny.JPG|mały|Modlna. Cmentarz parafialny]]
[[Plik: Zabytkowy Kościół w Modlnej.JPG|mały|Zabytkowy kościół w Modlnej]]
'''Modlna''' – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Ozorków pod Sokolnikami. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1392. W l. 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa łódzkiego. We wsi działa Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty oraz gimnazjum w zespole szkółGimnazjum.
Na uwagę zasługuje kościół, którego przednia część pochodzi z XIV w.
== Historia ==
Modlna jest starą wsią szlachecką, z której wywodzi się rodzina Modlińskich herbu Tępa Podkowa. Część Modlnej należała jednocześnie do Warszyckich. Do tutejszego drewnianego kościółka w roku 1600r., kasztelan łęczycki Mateusz Warszycki herbu Habdank (zm. 1603) dobudował murowaną kaplicę, w której znajduje się jego przyścienny nagrobek z piaskowca przedstawiający zmarłego w renesansowej zbroi. W kruchcie kościoła zachowała się metalowa płyta epitafijna byłego obywatela ziemskiego Antoniego Tymienieckiego (zm. 10 grudnia 1882) i Tekli z Stokowskich Tymienieckiej (zm. 3 lutego 1898).
Na zachód od kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym - opodal kaplicy po jej lewej stronie - zachował się pomnik secesyjny z piaskowca stylizowany na pień dębu. Okalają go piaskowcowe słupki z pozostałościami łańcucha. Pomnik fundacji córki wystawiono zmarłemu w Dzierżąznej, obywatelowi ziemskiemu Feliksowi Kurzewskiemu (zm. 3 grudnia 1913 (?)).
 
7 września 1939 r. miejsce rozstrzelania kolejarzy i pocztowców ewakuujących się wraz z rodzinami na wschód Polski. Kontynuowali oni ewakuację rozpoczętą w Krotoszynie - po zbombardowaniu pociągu ewakuacyjnego w Kole 2 września 1939. Większość z pocztowców wykonywała zadania kurierskie oraz obserwacyjne (dozorowania). Zginęli między innymi pocztowcy z Krotoszyna: Ludwik Danielak oraz Władysław Dreger, którzy do końca realizowali swoja misję.
== Zabytki ==

Menu nawigacyjne