Mikołajewski Zygmunt

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Mikołajewski. Zdjęcie udostępnił Andrzej Filipek.

Zygmunt Mikołajewski (ur. 25 stycznia 1904 r. w Pawłowie Górnym, zm. 23 lutego 1945 r. w KL Dachau) - ksiądz.

Urodził się 25 stycznia 1904 r. we wsi Pawłów Górny, parafia Bogdanów, pow. Piotrków Tryb. Jego rodzicami byli Jan Mikołajewski i Józefa z d. Pietras.
W 1932 r. po ukończeniu Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską podjął jako wikariusz w 1932 r. w Rogowie w parafii pw. Wincentego Ferreriusza, pow. brzeziński. Pełnił funkcję prefekta szkolnego. W 1936 r. został przeniesiony do Ozorkowa, do parafii pw. św. Józefa. Był kapelanem diecezjalnym w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek i kapłanem w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Bugaju, a także kontynuował pracę prefekta w Publicznej Szkole Powszechnej w Ozorkowie.
Celebrowane przez ks. Zygmunta Mikołajewskiego msze św. i jego płomienne kazania gromadziły rzesze wiernych. Szczególnym echem odbiło się kazanie wygłoszone 3 września 1939 r., w niedzielę, gdy ks. Mikołajewski powiedział: Będziemy silni wiarą w nasze zwycięstwo. Niemcy znajdą swój koniec w grobach na polskiej ziemi. Skutkiem tego patriotycznego kazania było prześladowanie duchownego przez władze okupacyjne.
Ksiądz Zygmunt Mikołajewski został aresztowany przez policję niemiecką w nocy z 5 na 6 października 1941 r. w ramach akcji przeciw inteligencji zarządzonej w Kraju Warty przez Artura Greisera i przewieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim, skąd 30 października 1941 r. został przetransportowany z innymi uwięzionymi pociągiem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. W obozie stał się więźniem nr 28456.
Gdy wybuchła epidemia tyfusu, ks. Mikołajewski dobrowolnie zgłosił się wraz z 40. innymi duchownymi do opieki nad chorymi w szpitalu obozowym. W wyniku niedożywienia i ciężkiej pracy jego osłabiony organizm nie obronił się przed chorobą. Dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu, 23 lutego 1945 roku, zmarł na tyfus plamisty.
Pamięć o życiu i śmierci ks. Zygmunta Mikołajewskiego została utrwalona na tablicy memoratywnej w kościele pw. NMP Królowej Polski w Parzniewicach, pow. Piotrków Trybunalski. Jego imię znajduje się również na tablicy pamięci ofiar obozów koncentracyjnych umieszczonej na ścianie kościoła pw. św. Józefa w Ozorkowie, a także jest wymieniony pod poz. 2477 w publikacji internetowej pn. "Biała Księga". Martyrologium duchowieństwa - Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie.

Źródła:

  • "Biała Księga". Martyrologium duchowieństwa - Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie
  • Spis duchowieństwa i parafij diecezji łódzkiej, Łódź 1937
  • Dr Kasper Sipowicz, Negatywne przekraczanie granic. Prześladowania polskiego duchowieństwa katolickiego w Kraju Warty w latach 1939-1945, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, 2017
  • ks. Piotr Zwoliński, Martyrologium duchowieństwa katolickiego diecezji łódzkiej w czasie II wojny światowej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Łódzkie Studia Teologiczne, 2020
  • Wiktor Jacewicz Jan Woś, Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską 1939-1945, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1977
  • J. Szeremeta, Aresztowania duchowieństwa katolickiego przeprowadzone przez Niemców w Reichsgau Wartheland w dniach 5–7 października 1941 roku i pobyt w obozie przesiedleńczym w Konstantynowie Łódzkim, „Prace i Materiały Historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej”, 2006

Link

MARTYROLOGIUM (knc)

Galeria zdjęć

Oprac. Zdzisław Żerkowski