Maziarz Jan Norbert

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Norbert Maziarz (ur. 24 maja 1908 r. w Ozorkowie, zm. 25 grudnia 1974 r. w Ozorkowie) – wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ozorkowie.

Biografia

Jan Maziarz w Urzędzie
Jan Maziarz z synem. 1950/1951 r.
Przykład dokumentu wypisanego przez Jana Maziarza pismem odręcznym
Podpis Jana Maziarza

Jan Maziarz był synem Mikołaja Maziarza i Marianny z d. Patoraj. W Ozorkowie ukończył 7-klasową Szkołę Powszechną. Już wtedy objawił się jego talent plastyczny, zamiłowanie do muzyki i kaligrafii.
W 1929 r. został powołany do służby wojskowej w 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Kutnie. Tu również ukończył szkołę podoficerską.
26 grudnia 1938 r. Jan Maziarz zawarł związek małżeński z Heleną z d. Bartczak. 1 maja 1947 r. przyszedł na świat jedyny syn tej pary: Jan Henryk.
W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej. Wraz ze swoim pododdziałem 37 Pułku Piechoty dotarł do Warszawy, brał udział w potyczkach z wrogiem, a po kapitulacji stolicy (28 września 1939 r.) wrócił do domu.
Jan Norbert Maziarz był znany w Ozorkowie jako wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Stanowisko to piastował od 16 lutego 1945 r. aż do 15 grudnia 1969 r. Udzielał ślubów całemu pokoleniu mieszkańców Ozorkowa.
Zmarł 25 grudnia 1974 r., w dniu ślubu własnego syna. Pochowany został w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu w Ozorkowie.

Zainteresowania

Pasją Jana Maziarza było malarstwo. Malował głównie krajobrazy, portrety oraz konie. Posługiwał się akwarelą. Jego obrazy prezentowane były na wielu wystawach plastyków-amatorów w Ozorkowie i Łodzi.

Oprac. Jan Henryk Maziarz, syn