Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>[[Plik:5 - lemon zdj.jpg|200px|thumb200px|thumb|Ks. Edward Wilhelm Władysław Lemon ]][[Plik:5 - lemon podpis.jpg|200px|thumb200px|thumb|Podpis ks. Edwarda Lemona]][[Plik:Dom opieki-1a.jpg|200px|thumb200px|thumb|Dom Pomocy Społecznej]] [[Plik:SZKOLA-1 mn.jpg|200px|thumb200px|thumb|Szkoła elementarna, późniejsza "Metalówka"]]
'''Ks. Edward Wilhelm Władysław Lemon''' (ur. 15 kwietnia 1847-r. w Poznaniu, zm.15 kwietnia 1910r. w Ozorkowie), - pastor Parafii Ewangelicko – Augsburskiej parafii ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie w l. 18361880-18981910.
==Biografia==
Po śmierci księdza Edwarda Stillera pieczę nad parafią objął ksiądz Edward Wilhelm Władysław Lemon, mający wówczas zaledwie 32 lata. Urodził się w Poznaniu jako syn Wilhelma Lemona i Tekli Maciejewskiej. Studiował teologię i filozofię we Wrocławiu w l. 1865–1868. Początkowo pracował jako dziennikarz. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1876 r. Pracę kapłana rozpoczął jako wikariusz, a potem proboszcz parafii w Golasowicach. W 1877 r. objął parafię w Lasowicach Wielkich, a później przeniósł się do Królestwa Polskiego. W następnych latach był administratorem w Kielcach, Pilicy i Przedborzu (1879–1880). Stamtąd przeniósł się do Ozorkowa, gdzie był proboszczem przez 30 lat. Według ustnych podań Edward Lemon zmarł śmiercią nienaturalną w swoje urodziny 15 kwietnia 1910 r. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Ozorkowie. Jego żona, Franciszka von Bordollo, zmarła w 1912 r. w Łowiczu, a pochowana została w Ozorkowie. Mieli dwie córki. Jedna z nich, Alicja, była zamężna z rosyjskim rotmistrzem o imieniu Nikulin, zmarłym podczas I wojny światowej w Rosji. Druga, po mężu Tobiaselli, była posiadaczką majątku Zdziechów w okolicy Lutomierska<ref>B. Sznober, ''Krótka historia braci Lemon'', Mikołowskie Towarzystwo Historyczne.</ref>.
Po śmierci księdza Edwarda Stillera pieczę nad Parafią objął ksiądz Edward Wilhelm Władysław Lemon, mający wówczas zaledwie 32 lata. Urodził się w Poznaniu 15 kwietnia 1847 r. jako syn Wilhelma Lemona i Tekli Maciejewskiej. Studiował teologię i filozofię we Wrocławiu w latach 1865–1868. Początkowo pracował jako dziennikarz. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1876 r. Pracę kapłana rozpoczął jako wikariusz, a potem proboszcz parafii w Golasowicach. W 1877 r. objął parafię w Lasowicach Wielkich, a później przeniósł się do Królestwa Polskiego. W następnych latach był administratorem w Kielcach, Pilicy i Przedborzu (1879–1880). Stamtąd przeniósł się do Ozorkowa, gdzie był proboszczem przez 30 lat. Według ustnych podań Edward Lemon zmarł śmiercią nienaturalną w swoje urodziny 15 kwietnia 1910 roku. Pochowany został na terenie cmentarza ewangelickiego w Ozorkowie. Jego żona, Franciszka von Bordollo, zmarła w 1912 r. w Łowiczu, a pochowana została w Ozorkowie. Mieli dwie córki. Jedna z nich, Alicja, była zamężna z rosyjskim rotmistrzem o imieniu Nikulin, zmarłym podczas I wojny światowej w Rosji. Druga, po mężu Tobiaselli, była posiadaczką majątku Zdziechów w okolicy Lutomierska.<ref> Barbara Sznober Mikołowskie Towarzystwo Historyczne Krótka historia braci Lemon</ref>   [[Plik:5 - lemon podpis.jpg|200px|thumb200px|thumb|Podpis ks. Lemona]] Należy zaznaczyć, że kadencje ks. Stillera i ks. Lemona były najdłuższymi najdłuższe i tylko ci dwaj spośród pastorów parafii spoczęli na cmentarzu w Ozorkowie, służąc ukochanej parafii do końca swych dni. Wielką pomocą służyli także Henryk i Matylda Schlösserowie, którzy byli bardzo zamożnymi i głęboko wierzącymi parafianami. Przyjaźń z księdzem Lemonem wyzwoliła w nich dodatkowo szlachetną i bezinteresowną chęć przychodzenia z pomocą tak parafii, jak i ludziom potrzebującym wsparcia.
==Działalność==
Za czasów posługi księdza Lemona kościół i jego otoczenie bardzo się zmieniło, a to za sprawą bogatych sponsorów. Henryk Schlösser wybudował nową murowaną dzwonnicę, odnowił na własny koszt kościół , upiększając go tak wewnątrz , jak i na zewnątrz. Powołano do życia specjalną fundację, która czerpiąc zyski z odsetek , mogła działać na rzecz Parafii parafii i mieszkańców Ozorkowa. Po śmierci męża Matylda Schlösser kontynuowała działalność charytatywną męża , oddając m. in. do użytku dom opieki (istniejący do dziś) przy ówczesnej ulicy Lubeckiego <ref> Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki - polski polityk, minister skarbu Królestwa Polskiego w latach 1821–1830, członek Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego w 1815 roku, założyciel Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (1825) i Banku Polskiego (1828).</ref>, a obecnie Mickiewicza, a także w 1898 r. pobliską szkołę elementarną, przez¬nac¬zoną przeznaczoną dla dzieci bogatych mieszczan. Budynek również istnieje do dzisiaj, ostatnio pięknie odrestaurowany przez prywatnego właściciela.   Szkoła w trakcie remontu - dodać zdjęcie Dom Pomocy Społecznej - dodać zdjęcie Po śmierci Matyldy Schlösser w 1904 r. wartość gotówkowa na hipotece małżeństwa Schlösserów w wysokości 146 000 rubli, przeszła na rzecz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej parafii ewangelicko-augsburskiej w Ozorkowie i była ona wówczas jedną z najzamożniejszych na ziemiach polskich w okresie poprzedzającym I wojnę światową.
==Żródła==
Zdjęcie tablicy #Górny P. A., Łuczak R. S., ''Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej'', Łódź 2009.#Kneifel E, ''Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang''.#''Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej'', oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [w kościele i grobu - dodać zdjęcie:] "Wiadomości Ozorkowskie", nr 12, 1993, s. 4.
==Przypisy==
''<small>Oprac. i zdj. współcz. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]] i ks. dr Marcin Undas'''</small>''
 #Paweł Andrzej Górny i Robert Sebastian Łuczak „Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej”, 2009 r.#Eduard Kneifel „Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen“ . Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.#Ks. Konst. Marcin Wener “Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej” , Wiadomości Ozorkowskie nr 1993/12. ''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota ŻerkowskaKategoria:Encyklopedia]] i ks. dr Marcin Undas'''</small>'' [[Kategoria:Hasła w przygotowaniuLudzie]]

Menu nawigacyjne