Kulejowski Wincenty

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wincenty Kulejowski (ur. 5 kwietnia 1840 r. w Krzepicach, zm. 25 listopada 1916 r.) – powstaniec styczniowy, urzędnik, sekretarz Magistratu m. Ozorkowa.

Biografia

Syn Aleksandra i Józefy z Kłosoniewskich vel Kossowskich. Ojciec był bednarzem i rolnikiem, matka wywodziła się ze szlacheckiej rodziny. Pochodził z Krzepic położonych między Wieluniem a Częstochową. Został sierotą w wieku dziecięcym – matka zmarła, gdy miał 5 lat, trzy lata później zmarł także ojciec. Niewiele wiadomo o jego życiu. Prawdopodobnie wychowywał go najstarszy brat – Jan Kulejowski, nauczyciel szkoły elementarnej mieszkający w Wieruszowie.

W wieku 21 lat był już kancelistą etatowym. Pełnił obowiązki pomocnika burmistrza Złoczewa, Pawła Kuzawskiego. Jednak w kwietniu 1861 r., w związku z manifestacją mieszkańców przeciwko władzy rosyjskiej i burmistrzowi, uciekł do Wieruszowa[1]. Kilka lat później wziął udział w powstaniu styczniowym razem ze swoimi dwoma braćmi. Od około 1866 r. mieszkał w Zduńskiej Woli, gdzie pracował jako kasjer (skarbnik) miejski. Do Ozorkowa przeniósł się w 1875 r. W kwietniu tego roku był już urzędnikiem Magistratu miasta Ozorkowa. Pomiędzy 1879 a 1882 r. został mianowany sekretarzem Magistratu. Funkcję tę pełnił przez ponad 30 lat, pod rządami trzech burmistrzów - Władysława Sowińskiego, Aleksandra Dobraczyńskiego i Antoniego Jaroszewskiego.

Ożenił się z Eufrozyną z Kuzawskich (1842-1929). Mieli sześcioro dzieci:

  1. Zofia Antonina Gauks (żona urzędnika Fabryczno-Łódzkiej Drogi Żelaznej)
  2. Aleksander Kazimierz (główny księgowy TSPBiT)
  3. Jan (urzędnik)
  4. Maria Ludomira
  5. Tadeusz Adam (inżynier, architekt powiatowy w Kole)
  6. Stanisław (nauczyciel przyrody w łódzkim gimnazjum)

Wincenty Kulejowski został pochowany w Ozorkowie, na cmentarzu Starym przy ul. Zgierskiej.

Galeria

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy