Kukuła Wiesław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Kukuła

Wiesław Kukuła (ur. 29 lipca 1946 r. w Parzęczewie) - regionalista, pasjonat historii lokalnej, działacz społeczny.

Biografia

Syn Stanisława i Alicji z d. Wardęszkiewicz. Od urodzenia związany z Ozorkowem. Tu chodził do Przedszkola przy Ozorkowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego, ukończył Szkołę Podstawową nr 2 i Liceum Ogólnokształcące. Studiował na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W l. 1971-1989 pracował w PSS „Społem” w Łodzi, początkowo jako kierownik małej hurtowni spożywczej, a następnie kierował dużym zespołem magazynów i organizacją dostaw (dzisiejszy odpowiednik tego stanowiska to szef logistyki). Następnie, w l. 1989-1996 prowadził własną działalność gospodarczą w zakresie handlu. W l. 1996-2017, na zasadzie tzw. samozatrudnienia, pracował dla jednej z największych sieci handlowych jako regionalny szef ekspansji. W 2017 r. przeszedł na emeryturę.
W r. 1972 r. zawarł związek małżeński z Elżbietą Wolską, z którą ma dwoje dzieci: córkę Aleksandrę i syna Marcina. Jest dziadkiem dwojga wnucząt - Michaliny i Juliana.

Zainteresowania, działalność społeczna

Wiesław Kukuła interesuje się historią, w szczególności lokalną. Zgromadził spory prywatny księgozbiór, bardzo dużo czyta. Kolekcjonuje płyty winylowe oraz pocztówki (ma ich kilkaset), zbiera też znaczki pocztowe.

Po przejściu na emeryturę włączył się w działalność Towarzystwa Przyjaciół Ozorkowa. Na walnym zebraniu w w 2018 r. został wybrany na prezesa zarządu TPO. Od tego czasu bardzo aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Nawiązał kontakty ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, które polegają na udostępnianiu materiałów i prelekcjach dla młodzieży.
W czasie pandemii Covid-19, pomimo ograniczeń i reżimu sanitarnego, zorganizował kilka rajdów rowerowych i kilka spacerów historycznych (z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa). W tym trudnym okresie kontakty międzyludzkie ograniczały się do mediów społecznościowych. Od 2020 r. Wiesław Kukuła prowadzi stronę TPO na FB, poprzez którą stara się przybliżyć mieszkańcom Ozorkowa historię miasta i okolic. Zorganizował kilka wystaw tematycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Od 2022 r. opiekuje się społecznie Izbą Historii Miasta Ozorkowa, funkcjonującą przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ozorkowie. Również tu udało Mu się zorganizować kilka przedsięwzięć. Na terenie MOSiR istnieje stała ekspozycja poświęcona historii ozorkowskiego sportu, autorstwa Wiesława Kukuły. Niektóre z Jego opracowań historycznych publikują Wiadomości Ozorkowskie.

Odznaczenia

Galeria zdjęć

Oprac. Danuta Trzcińska, autoryzował Wiesław Kukuła