Kosiński Wacław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kosiński Wacław Cyprian (2).png

Wacław Cyprian Kosiński (ur. 16 września 1887 r. w Czeladzi[1], zm. 4 kwietnia 1930 r. w Ozorkowie) – księgowy, żołnierz Legionów Polskich.

Biografia

Był synem Kazimierza Kosińskiego, maszynisty kolei żelaznej w Łodzi, oraz Zofii Ligęzy-Stamirowskiej. Miał dwóch braci, Aleksandra (pracownik Kolei Polskich) i Czesława, oraz cztery siostry – Felicjannę, Stanisławę, Wandę i Helenę Marię (nauczycielka w Ozorkowie). Rodzina Kosińskich pochodziła prawdopodobnie z Rawy Mazowieckiej i pieczętowała się herbem Rawicz.

30 stycznia 1910 r. w Częstochowie poślubił Marię Dziubińską, z którą miał syna Zbigniewa Cypriana[2]. W rodzinie Kosińskich imię Cyprian było nadawane pierworodnym synom. Prawdopodobnie po ślubie Wacław i Maria Kosińscy zamieszkali w Szczercowie.

Wacław Kosiński jako żołnierz Legionów Polskich.

Do 14 września 1915 r. Wacław Kosiński służył w Legionach Polskich. Opuścił Częstochowę ok. 1915–1918 r. Pozostawał w separacji z żoną. Data sprowadzenia się do Ozorkowa jest nieznana. Prowadził tu biuro próśb (z zawodu był księgowym) i angażował się politycznie (należał do PPS Lewica, przemawiał na wiecach). Zmarł z powodu gruźlicy kości, której nabawił się podczas służby w Legionach.

Został pochowany na cmentarzu Starym w Ozorkowie. Pierwotny grób rodziny znajdował się w miejscu obecnej kaplicy.

Źródła

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Wówczas dzielnica Sosnowca.
  2. Zbigniew Cyprian Kosiński (1910–1954) – prawnik, sędzia śledczy i prokurator częstochowskiej ekspozytury Specjalnego Sądu Karnego w Warszawie. Oskarżał w procesach zbrodniarzy hitlerowskich.