Dyskusyjny Klub Książki

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dyskusyjny Klub Książki (DKK) - lokalny klub czytelniczy, działający przy Filii nr 1 dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie.

Logo-do-DKK.jpg

Działalność

Funkcjonowanie klubu opiera się o wieloletni projekt wsparcia sektora książki „Tu czytamy!” w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Ozorkowie DKK działa od lutego 2008 roku. Moderatorem jest Marietta Kaźmierczak - kierownik Filii nr 1 dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie. Klub liczy 9 stałych członków, a jego spotkania odbywają się raz w miesiącu (z wyłączeniem wakacji). Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne. Zasadą jest, że każdy członek DKK otrzymuje taki sam egzemplarz książki do przeczytania (z puli książek znajdujących się pod opieką wojewódzkiego koordynatora DKK). Przy wyborze tytułów do klubowej dyskusji moderator bierze pod uwagę sugestie klubowiczów, różnorodność poruszanych w książkach zagadnień i gatunków literackich oraz chęć zapoznania członków DKK z wartościową literaturą (inną niż dotychczasowe zainteresowania czytelnicze). Po dyskusji omówione książki zwracane są opiekunowi Klubu, a dalej – koordynatorowi wojewódzkiemu.

Spotkania z pisarzami

Rokrocznie klubowicze zapraszają do Ozorkowa znanego twórcę (z reguły jest to pisarz). W bibliotece gościli m.in. Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marek Krajewski, Krystyna Sienkiewicz, Hanna Kowalewska, Małgorzata Kalicińska.
Członkowie ozorkowskiego DKK są inicjatorami imprez, które na stałe wpisały się w kalendarz działalności Filii nr 1 dla Dorosłych MBP, tj. „Wieczornych Spotkań wokół Czytania” i „Wieczoru gier”. Obserwując aktywność ozorkowskich członków DKK trudno nie zauważyć, że w mieście potrzebne jest miejsce, w którym można nie tylko swobodnie porozmawiać o literaturze (i czerpać z niej dużą przyjemność), ale też wziąć udział w różnych inicjatywach promujących kulturę wysoką.

Linki zewnętrzne

Oprac. Marietta Kaźmierczak