Dornstein Karol

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Podpis Karola Dornsteina

Karol Dornstein (ur. ok.1779 r., zm. 19 lipca 1827 r. w Ozorkowie) - geometra wsi, osady rękodzielniczej i miasta Ozorkowa.

Biografia

Karol Dornstein był drugim mężem Faustyny z domu Płacheckiej. Adoptował jej córkę z pierwszego małżeństwa o imionach Józefa Ksaweryna.
Miał co najmniej jedną własną córkę, Florentynę. Był też opiekunem prawnym Emilii Dąmkowiczówny, rodem z Kalisza.
Mieszkał we własnej nieruchomości w Ozorkowie w l. 1815-1827. Był katolikiem.

Rodzina

  • Faustyna Płachecka w 1802 r. poślubiła[1] Karola Gostyńskiego i miała z nim córkę Józefę Ksawerynę, ur. ok. 1804 r.
  • Po zaginięciu Karola Gostyńskiego, Faustyna poślubiła Karola Dornsteina. Karol Dornstein adoptował Józefę Ksawerynę[2].
  • 19 października 1820 r. zmarła 9-letnia córka[3] 9-letnia córka Karola Dorsteina, Florentyna
  • W 1822 r. wzięła ślub[4] w Ozorkowie 16-letnia Panna Emilia Dąmkowiczówna (oryginalne nazwisko z aktu ślubu) rodem z Kalisza w asystencji swego opiekuna JW[5] Karóla Dornsteina, geometry Miasta Ozorkowa. Została ona żoną Gotlieba Hensela, sukiennika pochodzącego z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Na owym dokumencie widnieje podpis Karóla Dornsteina.
  • 25 lutego 1825 r. odbył się ślub[6] Ludwika Czerzyskiego z Józefą Ksaweryną Gostyńską, lat 21, córką Karola Gostyńskiego i Faustyny. Faustyna jest żoną Karola Dornsteina[7]. Karol Dornstein posiadał swoja własność w Ozorkowie[8].
  • Dnia 19 lipca 1927 r. umiera[9] Karol Dornstein, lat 48.[10].

Praca

W naszym mieście mieszkał w l. 1815-1827 i pracował na zlecenie Ignacego Starzyńskiego w l. 1805-1827 Karol Dornstein, geometra uprawniony[11].
Jest wielce prawdopodobnym, że to właśnie Karol Dornstein wykonywał skrupulatnie pracę wytyczania w terenie i wykreślania na papierze poszczególnych parceli z przeznaczeniem dla osadników, o czym świadczą jego podpisy na dokumentach i mapach. Ignacy Starzyński, wizjoner i przedsiębiorca chcący skutecznie zachęcić osadników do zamieszkania we wsi Ozorków już z pewnym wyprzedzeniem musiał zlecić geometrze wytyczenie działek przy głównych traktach z przeznaczeniem dla osadników. Zostały też starannie wyrysowane na mapach stawy, młyny, folusze, tartak, cegielnia, olejarnia, zabudowania folwarczne. Z powyższego wynika, że Dornstein mógł być od 1805 r. w Ozorkowie. Najpierw mieszkał w dworze Starzyńskiego, a później wybudował dom na parceli nr 215.

Dokumentacja

  1. Pierwszą Umowę z osadnikami Ignacy Starzyński podpisuje 10 grudnia 1807 r. w Łęczycy[12]. W umowie jednoznacznie napisano, że zainteresowani już widzieli i zaakceptowali wytyczone place na gruncie. Pola powierzchni tych areałów zostały precyzyjnie opisane w umowie.
  2. Na tejże Umowie widnieją podpisy: Ignacy Starzyński, Dornstein - jako świadek umów (zaświadcza znaki tych, którzy pisać nie umieją), Strzałkowski - pisarz aktowy, Kozerski - archiwista przysięgły.
  3. Drugą umowę Ignacy Starzyński podpisuje z osadnikami 13 marca 1811 r. w Wytrzyszczkach[13]. Tu również potwierdza się teza, że musiał już istnieć plan regulacyjny i rejestr pomiarowy do tego planu, w którym zawarte były parcele o podawanych areałach.
  4. Po podpisaniu umowy w Wytrzyszczkach dziedzic Starzyński rozpoczął starania o przyznanie osadzie praw miejskich. Po utworzeniu Królestwa Polskiego kontynuuje zabiegi przesyłając do władz raporty oraz mapy Ozorkowa i Strzeblewa, które wykonał geometra Dornstein[14].
  5. Mapy są trzy:
  • Pierwsza z 1815 r. podpisana Dornstein Geom JKM przys.
  • Druga z 1816 r. podpisana Dornstein Geomer (…) Przys
  • Trzecia z 1816 r. z poprawkami na czerwono[15] podpisana Dornstein Geomer (…) Przys

Po uzyskaniu praw miejskich i otrzymaniu przywilejów z tym związanych Ozorków zaczął intensywnie się rozwijać. Świadczą o tym raporty Rajmunda Rembielińskiego składane do Rządu Królestwa, a zachowane w AGAD. W związku z przybywaniem nowych, zasobnych w kapitał, wiedzę i kontakty przedsiębiorców, niezbędne były prace geometry o znacznie większym zakresie, czemu mógł podołać przebywający na miejscu, geometra z Ozorkowa, Karol Dornstein.

Oprac. Zdzisław Żerkowski

Przypisy

  1. Akt ślubu nr 1802/18, USC Chodecz, AP Toruń, O/Włocławek.
  2. Akt nr 1825/12 z 9 lutego 1825 r. par. Ozorków, występuje Karol Dornstein, geometra, zamieszkały w Ozorkowie, jako świadek na ślubie.
  3. Akt nr 1820/karta 63 zgon w księdze USC Parafii Ozorków.
  4. Akt nr 1822/258 ślub w księdze USC Parafii Ozorków.
  5. JW = jaśnie wielmożnego.
  6. Akt nr 1825/12 z 9 lutego 1825 r. w parafii Ozorków.
  7. Zapis na marginesie Aktu nr 1825/12.
  8. Wśród nazwisk osadników i ludzi przybyłych do Ozorkowa w czasie rozkwitu osady i miasta Ozorkowa, czyli do 1830 r., występuje: Dornstein Karol i Dornstein Faustyna. W: Górny P. A., Przemysł Starszy od Miasta, Ozorków 2015, s. 28.
  9. Akt nr 50/1827 wpis w księdze metrykalnej Parafii Ozorków.
  10. Tekst aktu zgonu brzmi: Działo się w mieście Ozorkowie dnia dwudziestego drugiego lipca o godzinie siódmej z południa tysiąc osiemset dwudziestego siódmego roku. Stawili się Wielmożny Ludwik Czerzyski zięć zmarłego, lat trzydzieści trzy i Józef Dryznern, fabrykant trzydzieści pięć lat mający w Ozorkowie zamieszkali i oświadczyli nam iż w dniu dziewiętnastym o godzinie szóstej z południa roku bieżącego umarł Wielmożny Karol Dornsztajn Jeometra lat czterdzieści osiem mający mąż Faustyny Dornsztajn w Ozorkowie w swej własności zamieszkały. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Karola Dornsztajn, Akt ten stawiającym przeczytany został podpisany przez Nas i stawiających. Podpisał X (ksiądz) Brodziński.
  11. Górny P. A., Przemysł Starszy od Miasta, Ozorków 2015, s. 8 i 9.
  12. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie Społeczności Ewangelicko-Augsburskiej, Łódź 2009, s. 9.
  13. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie Społeczności Ewangelicko-Augsburskiej, Łódź 2009, s. 14.
  14. Raporty i mapy znajdują się w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie.
  15. Archiwum Państwowe w Łodzi.