Brand Aron

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie z zasobów Wikipedii na podst. licencji CC0 1.0

Aron Brand-Auraban (ur. 21 lutego 1910 r. w Ozorkowie, zm. 22 kwietnia 1977 r. w Izraelu) – jeden z pierwszych pediatrów na ziemiach izraelskich, założyciel Akademii Medycznej w Jeruzalem, szef Oddziału Pediatrycznego Szpitala Bikur Cholim.

Biografia

Aron Brand dorastał w Kole (woj. wielkopolskie), gdzie uczęszczał do chederu[1] i żydowskiego gimnazjum. Jego ojciec, Natan, był handlarzem zboża i młynarzem. W 1925 r. opuścił Polskę – ojciec, żarliwy syjonista, wysłał go do Palestyny, aby studiował w Gimnazjum Herzlija w Tel Awiwie. Od 1928 r. studiował filozofię i judaistykę, jednocześnie na dwóch berlińskich uczelniach. Ukończył doktorat na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie w 1935 r. Latem 1939 r. powrócił do Polski i poślubił Esterę Malkę Auerbach. Małżonkowie opuścili granice Polski dzień przed wybuchem II wojny światowej. Aron Brand pracował jako nauczyciel w jednej ze szkół w Jeruzalem. Miał trzech synów: Abrahama, Natana i Haima. Walczył w obronie Jeruzalem. Był członkiem Irgun[2] i Hagany[3].

Kariera

W 1955 r. Brand założył Akademię Medyczną w Jeruzalem. Od 1964 r. aż do śmierci kierował Oddziałem Pediatrycznym Szpitala Bikur Cholim w Jeruzalem. Był także założycielem Israel Institute for Medical History. W l. 1969-1970 był wizytującym profesorem nadzwyczajnym pediatrii w Harvard College w Bostonie. Opublikował wiele artykułów na temat medycyny, filozofii, literatury i sztuki. Organizował otwarte dla wszystkich wykłady i warsztaty dotyczące zdrowia. W 1976 r. został odznaczony Nagrodą Henrietty Szold za działalność na rzecz publicznej służby zdrowia.

Bibliografia

  1. Ben I., Who's who in Israel and in the work for Israel abroad, Tel Awiw 1973.
  2. Eisenberg R. L., The Streets of Jerusalem. Who, What, Why, Izrael 2006.
  3. Prof. Brand-Auraban of Jerusalem: A Saga of the Eternal Jew, [w:] APF News, marzec 1970.
  4. Prof. Aron Brand-Auraban Memorial Volume pod red. H. Torena i R. Massa, Jerusalem 1978.
  5. Seidler E., Jüdische Kinderärzte 1933-1945: Entrechtet, geflohen, ermordet, Jewish Pediatricians, Victims of Persecution 1933-1945, Bazylea-Freiburg-Paryż 2007.

Oprac. Marianna Różalska na podstawie hasła Wikipedii

Przypisy

  1. Szkoła żydowska o charakterze religijnym.
  2. Irgun Cwai Leumi – żyd. nielegalna, podziemna org. zbrojna działająca w Brytyjskim Mandacie Palestyny w oparciu o metody terrorystyczne w l. 1931-1948, po odłączeniu się od organizacji Hagana.
  3. Hagana – żyd. org. paramilitarna, działająca w l. 1920-1948 w Mandacie Palestyny; z początku org. o charakterze samoobrony, przekształciła się w org. typowo wojskową. Po II wojnie światowej organizowała nielegalną imigrację ocalonych z Holocaustu. W 1948 r. stosowała metody terrorystyczne. Po utworzeniu niepodległego państwa Izrael stała się podstawą Sił Obronnych Izraela.