Asz Samuel Józef

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samuel Józef Asz – urzędnik bankowy, przemysłowiec, działacz społeczny i polityczny.

Pochodził z religijnej żydowskiej rodziny. Był jednym z dziesięciorga dzieci[1] słynnego przed wojną częstochowskiego rabina Nachuma Asza (1858–1936) i Sury z d. Arenstein (być może spokrewnionej z rabinem Samsonem Arensteinem). Ojciec przez 42 lata był przywódcą częstochowskiej społeczności żydowskiej, udzielał się społecznie i dobroczynnie. Przez krótki czas zamieszkiwał w Ozorkowie – w 1885 r. urodził się tu jeden z jego synów[2].

Ok. 1915 r. Samuel Józef Asz założył ze wspólnikami przędzalnię i szarpanię "Asz, Szabszewicz i Warszawski", która działała co najmniej do 1929 r. przy ul. Haukego 217 (dziś ul. Wyszyńskiego). Był skarbnikiem Drugiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego[3] oraz członkiem założonego w 1919 r. Centralnego Komitetu dla Podziału Funduszu Amerykańskiego w Ozorkowie. W l. 1925–1926 zasiadał w radzie nadzorczej Banku Ludowego (wówczas Ozorkowskiej Spółdzielni Kredytowej).

Angażował się społecznie i politycznie. W 1917 r. Zarząd Gminy Starozakonnych w Ozorkowie wyłonił go jako jednego z siedmiu kandydatów do Rady Miejskiej. W 1928 r. kandydował do Sejmu, jednak został zastępcą z listy Bloku Mniejszości Narodowych. W latach 30. był współzałożycielem Stowarzyszenia Dobroczynnego "Gemiłus Chesed" i Towarzystwa Dobroczynnego "Bikur Cholim". Opisywano go jako bogatego kupca i obywatela cieszącego się zaufaniem.

Bibliografia

  1. Bielicki G., Z dziejów Żydów w Ozorkowie, [w:] "Zgierskie Zeszyty Regionalne", t. IV, Zgierz 2009.
  2. Kawski T., Gminy żydowskie pogranicza Wielkopolski, Mazowsza, Małopolski i Śląska w latach 1918-1942, Toruń 2012.
  3. Letter from the European Executive Council, Paris to the Joint Distribution Committee, New York, 1921.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy