Zabytkowe parki

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na terenie Gminy Ozorków znajduje się 6 parków, z czego dwa - w Leśmierzu i Sokolnikach Parceli zostały wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego, pozostałe cztery - w Małochowicach, Modlnej, Skotnikach i Tkaczewie wpisano do gminnej ewidencji zabytków. Park w Leśmierzu[1] o powierzchni 5,94 ha położony na rozległej równinie w dolinie rzeki Bzury. założony przez dawnych właścicieli Leśmierz, został podporządkowany architekturze pałacu,rodzinnej siedzibie Wernerów. Powstał po 1870 roku.Park ujęto w planie sytuacyjnym osady Leśmierz w 1888 r.[2]. Twórca parku był Walerian Kronenberg, ogrodnik i pianista, wybitny twórca założeń ogrodowych w Polsce XIX i XX w. Z dawnego układu pozostał tylko jeden element w postaci obelisku stojącego pośrodku wieńca krzewów. park leśmierski ma charakter krajobrazowy. Jego powierzchnia łagodnie opada ku południowi, gdzie znajdują się dwa stawy rybne z pojedynczymi wysepkami. Krajobraz wzbogacają niewielkie pagórki przy kanału wodnego oraz głęboko wcięte koryto kanału wodnego, regulującego poziom wody w stawie. Głównym walorem parku jest bogaty gatunkowo drzewostan, na który składają się , dęby (pomniki przyrody), graby, robinie akacjowe, wiązy, lipy, kasztanowce, świerki, wierzby, brzozy i topole. Niektóre gatunki tworzą skupiska zwane komnatami i rosną szpalerami, tworzą alejki (np. grabowe)w południowej i zachodniej części parku. Pojedynczo rosną platany klonolistne, modrzewie, topola włoska, miłorząb i orzech włoski.

Park w Sokolnikach Parceli[3], Obecnie stanowi własność gminy Ozorków. Zajmuje powierzchnię 4,07 ha z pięcioma stawami, aleją grabową na grobli i kopcem widokowym z pocz. XIX w. W obecnym drzewostanie występują: jesiony wyniosłe, o obwodzie dochodzącym 4 m, topole czarne, tulipanowiec amerykański i wiąz szypułkowy o obwodzie 275 cm, lipy, buki, klony, sosna wejmutka. Przez park przebiega aleja kasztanowa. W części głównej stoją jeszcze dawne zabudowania, pozostałości po dworze w Sokolnikach.

  1. Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego (nr rej. i data: A/314 z dn. 28.03.1988 r), Objęty strefą ochrony
  2. Włądysław Bułakowski, XXV Księga Jubileuszowa Towarzystwa Przemysłowego Leśmierza, 1913 r.
  3. Park w Sokolnikach Parceli został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego (nr i data wpisu: A/313/1-2 z 28 marca 1988 r. Objęty strefą ochrony ekspozycji.