Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1260 bajtów ,  14:02, 22 sty 2016
brak opisu edycji
Głównym walorem parku jest bogaty gatunkowo drzewostan, na który składają się , dęby (pomniki przyrody), graby, robinie akacjowe, wiązy, lipy, kasztanowce, świerki, wierzby, brzozy i topole. Niektóre gatunki tworzą skupiska zwane komnatami i rosną szpalerami, tworzą alejki (np. grabowe)w południowej i zachodniej części parku. Pojedynczo rosną platany klonolistne, modrzewie, topola włoska, miłorząb i orzech włoski.
== Park w Sokolnikach Parceli<ref>Park w Sokolnikach Parceli został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego (nr i data wpisu: A/313/1-2 z 28 marca 1988 r.) Objęty strefą ochrony ekspozycji.</ref> ==podworski o charakterze krajobrazowym pochodzi z XIX w.
Obecnie stanowi własność gminy Ozorków. Zajmuje powierzchnię 4,07 ha z pięcioma stawami, aleją grabową na grobli i kopcem widokowym z pocz. XIX w. W obecnym drzewostanie występują: jesiony wyniosłe, o obwodzie dochodzącym 4 m, topole czarne, tulipanowiec amerykański i wiąz szypułkowy o obwodzie 275 cm, lipy, buki, klony, sosna wejmutka. Przez park przebiega aleja kasztanowa. W części głównej stoją jeszcze dawne zabudowania, pozostałości po dworze w Sokolnikach.
'''Park w Modlnej'''pochodzi z połowy XIX w i zajmuje powierzchnię około 1,97 ha. Najstarsze drzewa: robinia akacjowa, lipy i klony tworzą aleje. W środkowej i wschodniej części parku znajduje się zwarty drzewostan klonów, akacji i wiązów. Na terenie parku zachowały się pozostałości z fundamentów dworu modrzewiowego. Obok parku znajdują się budynki pofolwarczne z końca XIX i początku XX w., które obecnie pełnią funkcję usługowo-magazynową.
'''Park w Skotnikach''' podworski o powierzchni 602 ha pochodzi z I połowy XIX w. Na jego terenie rośnie 21 gatunków drzew z przewagą liściastych. Wśród nich: jesion wyniosły, klon zwyczajny, jawor, lipa i dąb szypułkowy. Niestety park jest zaniedbany i powoli zatraca pierwotny układ kompozycyjny, którego osią była aleja prowadząca do skotnickiego dworu.
'''Park w Tkaczewie'''podworski o powierzchni około 3,25 ha.. Jego początki sięgają przełomu XVIII i XIX w. Zachował się bardzo cenny drzewostan m.in aleja grabowa i aleja jesionowa, prowadząca do dworu, wiąz szypułkowy o obwodzie 350 m, czy okazy dębów szypułkowych będące pomnikami przyrody, liczące ponad 200 lat, o obwodach 2,8-3,9 m.
 
 
 
 
''<small>Oprac. [[Użytkownik:Barbara Manista|Barbara Manista]]</small>''
== Przypisy ==
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Menu nawigacyjne