Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
brak opisu edycji
Dom rodziny Brauze, która od kilku pokoleń zajmowała się rzemiosłem rzeźniczym.
Budynek dobrze konserwowany i przed paru laty odnowiony stanowi ozdobę zachodniej pierzei dawnego rynku. Zbudowany w 2. ćwierćwieczu XIX w. nakryty dachem naczółkowym, z wejściem o interesującej stolarce ujętym dwoma pilastrami, reprezentuje styl klasycystyczny. Stanowi typowy przykład budynku o funkcjach mieszkalno-handlowych, o czym świadczą w skrajnych osiach wejścia do dawnych składów. Wjazd na podwórze, gdzie zwykle były zabudowania magazynowe i warsztaty rzemieślnicze (tu pracownia wędliniarska), prowadzi przez bramę obok budynku.<ref>''Architektoniczne walory Ozorkowa'', red. Danuta Trzcińska, Ozorków 2011, s. 25. Na podstawie tekstu Stanisława Frątczaka.</ref> <br/>Obiekt jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 8 
===Przypisy===
Budynek przyciąga wzrok bogatymi elementami dekoracyjnymi elewacji piętra, dodatkowo akcentowanymi odsłoną ceglanego muru. Wjazd na podwórze prowadzi przez bramę na środkowej osi budynku. Obiekt ten pełnił różne funkcje, między innymi mieściły się w nim teatr i kino. Jest też znany jako hotel rodziny Majewskich, w którym przebywali późniejsi laureaci literackiej nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz i Władysław S. Reymont.
Przy biurze PTTK-u, mieszczącym się w tym budynku, granitowa tablica upamiętnia egzekucję ozorkowskiego bohatera Powstania Styczniowego - Wawrzyńca Jeziorskiego.<ref>''Architektoniczne walory Ozorkowa'', red. Danuta Trzcińska, Ozorków 2011, s. 24. Na podstawie tekstu Stanisława Frątczaka.</ref><br/> Obiekt jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 9.
===Przypisy===

Menu nawigacyjne