Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodanie nowej pozycji
===Przypisy===
<references />
 
==Dom murowany, ul. Wyszyńskiego 8==
[[Plik:Wysz 8-800.jpg|200px|thumb|prawo|Dom murowany, ul. Wyszyńskiego 8]]
 
Ten piętrowy budynek pochodzi z 1838 r. i z chwilą powstania został zaplanowany wyłącznie do celów mieszkalnych, o czym świadczy liczba 30 znajdujących się w nim izb oraz brak otworów wejściowych w elewacji frontowej, które prowadziłyby do pomieszczeń sklepowych.
Wejście w skrajnej lewej osi zajmowane przez zakład fotograficzny zostało otwarte współcześnie.
Budynek osadzony na wysokim fundamencie pokryty jest okazałą połacią dwuspadowego dachu o naczółkowym szczycie, tak charakterystycznym dla domów stawianych w XIX w.
W dziewięcioosiowej elewacji trzy osie środkowe uwypukla płytki ryzalit zwieńczony facjatą z trzema oknami, którą zdobi trójkątny szczyt. Wejście do budynku usytuowane jest centralnie i prowadzi do sieni na tzw. przestrzał, czyli prosto w podwórze. W sieni znajdują się drewniane schody jednobiegowe prowadzące do mieszkań na piętrze z zachowaną jeszcze tralkową balustradą.
Z elementów zdobiących pierwotną elewację pozostał tylko gzyms uskokowy facjaty i podokapowy głównej bryły budynku.
Ten imponujący rozmiarami dom postawił Teodor Raabe, właściciel majątku ziemskiego w Siedlcu (pow. łęczycki), który w l. 1820-1832 pełnił funkcję burmistrza Ozorkowa. Po jego śmierci budynek przeszedł w ręce żydowskich właścicieli.
Ostatnimi do wojny byli Daneygiszrowie. Od 1946 r. stał się własnością rodziny Otto.<ref>Żródło: Frątczak S., Spacer po Ozorkowie. Trasa 5: dawnymi alejami Piłsudskiego - dziś kardynała Wyszyńskiego - cd., [W:] Wiadomości Ozorkowskie 2015, nr 3, s. 10.</ref>
 
===Przypisy===
<references />
 

Menu nawigacyjne