Wierucki Stefan Mieczysław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Dodanie galerii zdjęć)
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Stefan Mieczysław Wierucki.jpg|300px|thumb|right|Stefan Mieczysław Wierucki]]
+
[[Plik:Stefan Mieczysław Wierucki.jpg|300px|thumb|right|Stefan Mieczysław Wierucki z kolegami]]
 
'''Stefan Mieczysław Wierucki''' (ur. w 1941 r., zm. w 2009 r.) – bokser, mistrz Polski juniorów, trener.
 
'''Stefan Mieczysław Wierucki''' (ur. w 1941 r., zm. w 2009 r.) – bokser, mistrz Polski juniorów, trener.
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Stefan Mieczysław Wierucki, używający imienia Mieczysław, urodził się na Kresach Wschodnich w 1941 r. Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach procesów repatriacyjnych, wraz z rodzicami został przesiedlony do Ozorkowa. Rodzice w zamian za utracone mienie i gospodarstwo rolne otrzymali  przydział ziemi i dom przy ul. Maszkowskiej. Stefan Mieczysław uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 4, natomiast maturę zdobył w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Zgierzu. Przez wiele lat był pracownikiem biurowym w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Ozorkowie. W wyniku urazów fizycznych doznanych w boksie przyznano mu I grupę inwalidzką i otrzymał rentę. Do końca życia mieszkał przy ul. Maszkowskiej. <br>
+
Stefan Mieczysław Wierucki, używający imienia Mieczysław, urodził się na Kresach Wschodnich w 1941 r. Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach procesów repatriacyjnych jego rodzina została przesiedlona do Ozorkowa. Rodzice w zamian za utracone mienie i gospodarstwo rolne otrzymali  przydział ziemi i dom przy ul. Maszkowskiej. Stefan Mieczysław uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 4, natomiast maturę zdobył w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Zgierzu. Przez wiele lat był pracownikiem biurowym w Spółdzielni Kółek Rolniczych<ref>Wg Encyklopedii PWN spółdzielnia kółek rolniczych (SKR) to forma spółdzielni (w Polsce od 1973 r.),
Zmarł w wieku 68 lat, w marcu 2009 r. Zgodnie z wolą rodziny został pochowany na cmentarzu w Łodzi przy ul. Szczecińskiej.  
+
zrzeszająca kółka rolnicze oraz osoby fizyczne w celu świadczenia usług, m.in. z zakresu mechanizacji i chemizacji rolnictwa, transportu, naprawy maszyn dla rolników indywidualnych. Niektóre SKR zajmują się także produkcją rolną, produkcją prostych narzędzi i maszyn rolniczych oraz prowadzą działalność pozarolniczą (np. usługi budowlane, transport); w 2002 było w Polsce 2150 SKR.
 +
</ref> w Ozorkowie. W wyniku urazów fizycznych doznanych w boksie przyznano mu I grupę inwalidzką i otrzymał rentę. Do końca życia mieszkał przy ul. Maszkowskiej. <br>
 +
Zmarł w wieku 68 lat, w marcu 2009 r. Zgodnie z wolą rodziny został pochowany na cmentarzu w Łodzi przy ul. Szczecińskiej.
  
 
==Droga sportowa==
 
==Droga sportowa==
Już w szkole podstawowej zetknął się ze sportową rywalizacją i boksem. Kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 4 był zwolennik wychowania przez sport, miłośnik boksu, p. Marian Szajner. Na lekcjach WF chłopcy chętnie próbowali swoich sił w boksie pod nadzorem p. Szajnera, zachowując  przy tym podstawowe zasady sztuki pięściarskiej. Talent Mietka odkrył miłośnik tego sportu Kazimierz Wojtczak i ulokował go w sekcji bokserskiej. Trenerem boksu w RKS Bzura był wówczas Włodzimierz Muszyński, a w tajniki tej sztuki walki wtajemniczał Mieczysława jego starszy, doświadczony kolega Kazimierz Graczyk. Niebawem Mietek Wierucki został bokserem z kartą zawodnika po wygranej w turnieju tzw. Pierwszego Kroku Bokserskiego w Ozorkowie, pokonując Grzesiaka swoją szybkością i unikiem ciosów wyższego wzrostem przeciwnika. Do tej ważnej walki przygotował Mietka i mu sekundował Tadeusz Stasiak.  
+
Już w szkole podstawowej zetknął się ze sportową rywalizacją i boksem. Kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 4 był zwolennik wychowania przez sport, miłośnik boksu, p. Marian Szajner. Na lekcjach WF chłopcy chętnie próbowali swoich sił w boksie pod nadzorem p. Szajnera, zachowując  przy tym podstawowe zasady sztuki pięściarskiej. Talent Mietka odkrył miłośnik tego sportu Kazimierz Wojtczak i ulokował go w sekcji bokserskiej. Trenerem boksu w RKS<ref>RKS – Robotniczy Klub Sportowy</ref> Bzura był wówczas Włodzimierz Muszyński, a w tajniki tej sztuki walki wtajemniczał Mieczysława jego starszy, doświadczony kolega Kazimierz Graczyk. Niebawem Mietek Wierucki został bokserem z kartą zawodnika po wygranej w turnieju tzw. Pierwszego Kroku Bokserskiego w Ozorkowie, pokonując Grzesiaka swoją szybkością i unikiem ciosów wyższego wzrostem przeciwnika. Do tej ważnej walki przygotował Mietka i mu sekundował Tadeusz Stasiak.  
Wychowanek RKS Bzura Ozorków wykazywał się nie tylko talentem, ale i solidnym, systematycznym wysiłkiem treningowym. Występując w turniejach dotarł na szczyt zdobywając tytuł Mistrza Polski juniorów w swojej wadze 29 lipca 1959 roku w Cetniewie. Po tym zwycięstwie powołany został do reprezentacji Polski .
+
Wychowanek RKS Bzura Ozorków wykazywał się nie tylko talentem, ale i solidnym, systematycznym wysiłkiem treningowym. Występując w turniejach, dotarł na szczyt, zdobywając tytuł Mistrza Polski juniorów w swojej wadze 29 lipca 1959 roku w Cetniewie. Po tym zwycięstwie powołany został do reprezentacji Polski<ref>Paweł Andrzej Górny, ''Historia boksu w Ozorkowie'', [w:] Wiadomości Ozorkowskie 2017, nr 20, s. 6</ref>.
 
W swojej karierze był następnie zawodnikiem klubów: Widzew Łódź i Stal Konin.
 
W swojej karierze był następnie zawodnikiem klubów: Widzew Łódź i Stal Konin.
W l. 60. XX w. ukończył kurs trenerski w Ośrodku Szkoleniowym w Cetniewie .
+
W l. 60. XX w. ukończył kurs trenerski w Ośrodku Szkoleniowym w Cetniewie<ref>Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo znajduje się w jednej z dzielnic miasta Władysławowo nad Bałtykiem.</ref>.
W l. 1967-1969 był trenerem w RKS Bzura, szkoląc kolejne pokolenie pięściarzy .
+
W l. 1967-1969 był trenerem w RKS Bzura, szkoląc kolejne pokolenie pięściarzy.
Natomiast w l. 1983-1986 był asystentem trenera sekcji bokserskiej juniorów – Leszka Borkowskiego  w rodzimym RKS Bzura.
+
Natomiast w l. 1983-1986 był asystentem trenera sekcji bokserskiej juniorów – Leszka Borkowskiego  w rodzimym RKS Bzura.<br>
W 1988 r. został uhonorowany medalem Zasłużony dla sportu łódzkiego.  
+
 
O zasługach Stefana Mieczysława Wieruckiego dla sportu świadczy także umieszczona notka biograficzna w Leksykonie Boksu , jednego z niewielu ozorkowskich pięściarzy.
+
W 1988 r. został uhonorowany medalem Zasłużony dla Sportu Łódzkiego. O zasługach Stefana Mieczysława Wieruckiego dla sportu świadczy także notka biograficzna w Leksykonie Boksu<ref>Piotr Osmólski, ''Leksykon Boksu'', Wyd. Sport i Turystyka, 1989</ref>, w którym zamieszczono biogramy niewielu ozorkowskich pięściarzy.
  
 
==Źródła==
 
==Źródła==
* Artykuł biograficzny autorstwa Pawła Andrzeja Górnego, Wiadomości Ozorkowskie nr 11 (372) czerwiec 2018 i nr 12 (373) lipiec 2018
+
* Paweł Andrzej Górny, ''Sylwetki ozorkowskich bokserów : Stefan Mieczysław Wierucki''. [w:] Wiadomości Ozorkowskie 2018, nr 11, s. 6 i nr 12, s. 6
 
* Biuletyn wydany z okazji 50 lat istnienia Klubu Sportowego Bzura, Ozorków 1998
 
* Biuletyn wydany z okazji 50 lat istnienia Klubu Sportowego Bzura, Ozorków 1998
 
==Przypisy==
 
  
 
==Galeria zdjęć==
 
==Galeria zdjęć==
 
<gallery>
 
<gallery>
 
Kadra bokserów RKS BZURA.jpg|Kadra bokserów RKS Bzura
 
Kadra bokserów RKS BZURA.jpg|Kadra bokserów RKS Bzura
legitymacja Zasłużony dla sportu łódzkiego.jpg|Legitymacja "Zasłużony dla sportu łódzkiego"
+
legitymacja Zasłużony dla sportu łódzkiego.jpg|Legitymacja ''Zasłużony dla sportu łódzkiego''
 
medal Stefana Wieruckiego, awers.jpg|Medal Stefana Wieruckiego, awers
 
medal Stefana Wieruckiego, awers.jpg|Medal Stefana Wieruckiego, awers
medal Stefana Wieruckiego, rewers.jpg|Medal Stefana Wieruckiego, rewers
+
Medal Stafana Wieruckiego, rewers.jpg|Medal Stefana Wieruckiego, rewers
Zdj. z Biuletynu 50. lecie RKS Bzura.jpg|Zdjęcie z Biuletynu wydanego z okazji 50. lecia RKS Bzura
+
Zdj. z Biuletynu 50. lecie RKS Bzura.jpg|Zdjęcie z Biuletynu wydanego z okazji 50-lecia RKS Bzura
 +
</gallery>
  
 
''<small>Oprac. '''Leszek Kukuła i Zdzisław Żerkowski'''</small>''
 
''<small>Oprac. '''Leszek Kukuła i Zdzisław Żerkowski'''</small>''
 +
==Przypisy==
 +
 +
  
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
+
[[Kategoria:Encyklopedia]]
 
[[Kategoria:Ludzie]]
 
[[Kategoria:Ludzie]]

Aktualna wersja na dzień 15:18, 30 mar 2021

Stefan Mieczysław Wierucki z kolegami

Stefan Mieczysław Wierucki (ur. w 1941 r., zm. w 2009 r.) – bokser, mistrz Polski juniorów, trener.

Biografia

Stefan Mieczysław Wierucki, używający imienia Mieczysław, urodził się na Kresach Wschodnich w 1941 r. Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach procesów repatriacyjnych jego rodzina została przesiedlona do Ozorkowa. Rodzice w zamian za utracone mienie i gospodarstwo rolne otrzymali przydział ziemi i dom przy ul. Maszkowskiej. Stefan Mieczysław uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 4, natomiast maturę zdobył w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Zgierzu. Przez wiele lat był pracownikiem biurowym w Spółdzielni Kółek Rolniczych[1] w Ozorkowie. W wyniku urazów fizycznych doznanych w boksie przyznano mu I grupę inwalidzką i otrzymał rentę. Do końca życia mieszkał przy ul. Maszkowskiej.
Zmarł w wieku 68 lat, w marcu 2009 r. Zgodnie z wolą rodziny został pochowany na cmentarzu w Łodzi przy ul. Szczecińskiej.

Droga sportowa

Już w szkole podstawowej zetknął się ze sportową rywalizacją i boksem. Kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 4 był zwolennik wychowania przez sport, miłośnik boksu, p. Marian Szajner. Na lekcjach WF chłopcy chętnie próbowali swoich sił w boksie pod nadzorem p. Szajnera, zachowując przy tym podstawowe zasady sztuki pięściarskiej. Talent Mietka odkrył miłośnik tego sportu Kazimierz Wojtczak i ulokował go w sekcji bokserskiej. Trenerem boksu w RKS[2] Bzura był wówczas Włodzimierz Muszyński, a w tajniki tej sztuki walki wtajemniczał Mieczysława jego starszy, doświadczony kolega Kazimierz Graczyk. Niebawem Mietek Wierucki został bokserem z kartą zawodnika po wygranej w turnieju tzw. Pierwszego Kroku Bokserskiego w Ozorkowie, pokonując Grzesiaka swoją szybkością i unikiem ciosów wyższego wzrostem przeciwnika. Do tej ważnej walki przygotował Mietka i mu sekundował Tadeusz Stasiak. Wychowanek RKS Bzura Ozorków wykazywał się nie tylko talentem, ale i solidnym, systematycznym wysiłkiem treningowym. Występując w turniejach, dotarł na szczyt, zdobywając tytuł Mistrza Polski juniorów w swojej wadze 29 lipca 1959 roku w Cetniewie. Po tym zwycięstwie powołany został do reprezentacji Polski[3]. W swojej karierze był następnie zawodnikiem klubów: Widzew Łódź i Stal Konin. W l. 60. XX w. ukończył kurs trenerski w Ośrodku Szkoleniowym w Cetniewie[4]. W l. 1967-1969 był trenerem w RKS Bzura, szkoląc kolejne pokolenie pięściarzy. Natomiast w l. 1983-1986 był asystentem trenera sekcji bokserskiej juniorów – Leszka Borkowskiego w rodzimym RKS Bzura.

W 1988 r. został uhonorowany medalem Zasłużony dla Sportu Łódzkiego. O zasługach Stefana Mieczysława Wieruckiego dla sportu świadczy także notka biograficzna w Leksykonie Boksu[5], w którym zamieszczono biogramy niewielu ozorkowskich pięściarzy.

Źródła

  • Paweł Andrzej Górny, Sylwetki ozorkowskich bokserów : Stefan Mieczysław Wierucki. [w:] Wiadomości Ozorkowskie 2018, nr 11, s. 6 i nr 12, s. 6
  • Biuletyn wydany z okazji 50 lat istnienia Klubu Sportowego Bzura, Ozorków 1998

Galeria zdjęć

Oprac. Leszek Kukuła i Zdzisław Żerkowski

Przypisy

  1. Wg Encyklopedii PWN spółdzielnia kółek rolniczych (SKR) to forma spółdzielni (w Polsce od 1973 r.), zrzeszająca kółka rolnicze oraz osoby fizyczne w celu świadczenia usług, m.in. z zakresu mechanizacji i chemizacji rolnictwa, transportu, naprawy maszyn dla rolników indywidualnych. Niektóre SKR zajmują się także produkcją rolną, produkcją prostych narzędzi i maszyn rolniczych oraz prowadzą działalność pozarolniczą (np. usługi budowlane, transport); w 2002 było w Polsce 2150 SKR.
  2. RKS – Robotniczy Klub Sportowy
  3. Paweł Andrzej Górny, Historia boksu w Ozorkowie, [w:] Wiadomości Ozorkowskie 2017, nr 20, s. 6
  4. Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo znajduje się w jednej z dzielnic miasta Władysławowo nad Bałtykiem.
  5. Piotr Osmólski, Leksykon Boksu, Wyd. Sport i Turystyka, 1989