Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 850 bajtów ,  11:35, 14 kwi 2017
Opublikowanie
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>[[Plik:Karol_Weil.png||300px|thumb|right|"Giewont" 1928, nr 3.]]
'''Karol Fryderyk Weil''' (ur. 16 sierpnia 1867 r. w Ozorkowie, zm. 3 stycznia 1942 r. w Łodzi) – aptekarz, przemysłowiec, dyrektor zarządzający [[Towarzystwo Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni|Towarzystwa Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni]], społecznik.
==Rodzina Weilów==
Weilowie przez dziesięciolecia lata zajmowali się farmacją, prowadząc swoją działalność w Warszawie. W Ozorkowie pojawili się na początku XIX w. Wówczas to aptekarz Karol Teodor Wilhelm Weil (1796-1858) zamieszkał tu razem z rodziną, najprawdopodobniej zachęcony przez Ignacego Starzyńskiego. W ten sposób dał początek ozorkowskiej gałęzi rodu, który spokrewniony był m.in. z Wernerami i Schlösserami (żona Karola, Julia, była siostrą Christiana Wilhelma Wernera i Henrietty Wilhelminy Schlösser). Syn Karola i Julii (właściwie Anny Julianny Jakobiny), Herman Robert (1832-1887), również był farmaceutą i właścicielem apteki przy ul. Wyszyńskiego. Ożenił się z Dorotą Wilhelminą z d. Bucholtz, siostrą Anny Natalii Schlösser. Mieli trzech synów: Karola Fryderyka, Stanisława Leopolda i Stefana Roberta.
==Apteka Weilów==
==Biografia==
W 1886 r. Karol Fryderyk Weil rozpoczął studia na Politechnice Ryskiej. Dołączył do tamtejszej Korporacji Akademickiej „Arkonia”. W 1890 r. ukończył Wydział Handlowy i następnie zdobył praktykę zawodową w dużym angielskim przedsiębiorstwie handlowym. Po powrocie do domu pracował w łódzkim oddziale Towarzystwa „Nadieżda” i w firmie Karola Scheiblera w Łodzi. Po śmierci Władysława Jannasza w 1896 r. przejął jego obowiązki dyrektora zarządzającego Towarzystwa Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni, którego był akcjonariuszem. Był jego zięciemspowinowacony z Jannaszem, bowiem poślubił jego córkę Jadwigę Helenę z Jannaszów (1873–1951). Dyrektorem zarządzającym ozorkowskiej fabryki był do ok. 1903 r.  W 1899 r. został pierwszym prezesem zarządu ozorkowskiej [[Ochotnicza Straż Pożarna w Ozorkowie|straży pożarnej]]. Rok później został także członkiem zarządu [[Towarzystwo Pożyczkowo- w tym roku w źródłach widnieje już Albin ŻbikowskiOszczędnościowe|Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego]].
W niepodległej Polsce pełnił wiele funkcji społecznych i administracyjnych, np.:
* sędziego handlowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi (od 1922 r.),
* prezesa zarządu Towarzystwa Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni w Ozorkowie,
* członka Stowarzyszenia Techników w Łodzi,* członka prezydium Związku Eksportowego Polskiego Przemysłu Włókienniczego w Łodzi,* wicedyrektora Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej,* prezesa Spółdzielczego Banku Udziałowego w Łodzi,* członka komisji rewizyjnej Towarzystwa Opieki nad Dziećmi „Gniazdo Łódzkie”,* członka komisji Wydziału Rejestracji Strat Wojennych przy Radzie Głównej Opiekuńczej, oddział w Łodzi. Nie wiadomo, w którym roku przeniósł się do Łodzi. Mieszkał przy ul. Piotrkowskiej. Posiadał znaczącą kolekcję malarstwa.
Pochowano go na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Ozorkowie.
 
==Galeria==
<gallery>
Weil_obraz.png
</gallery>
==Bibliografia==
''<small>Oprac. '''[[Różalska Marianna|Marianna Różalska]]'''</small>''
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Ludzie]]

Menu nawigacyjne