Walencki Mirosław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Opublikowanie)
 
Linia 19: Linia 19:
 
''<small>Oprac. '''[[Różalska Marianna|Marianna Różalska]]'''<small>''
 
''<small>Oprac. '''[[Różalska Marianna|Marianna Różalska]]'''<small>''
  
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
+
[[Kategoria:Encyklopedia]]
 +
[[Kategoria:Ludzie]]

Aktualna wersja na dzień 08:46, 27 sty 2017

Mirosław Walencki (ur. 4 stycznia 1932 r. w Łodzi, zm. 9 stycznia 2015 r. w Ozorkowie) – żołnierz zbrojnego podziemia antykomunistycznego, więzień obozów stalinowskich.

Biografia

Był synem Marii i Romana Walenckich. Jego ojciec zmarł przed II wojną światową. W czasie jej trwania Mirosław Walencki wraz z matką i siostrą Zofią mieszkał w Ozorkowie. Mając 17 lat wstąpił do Wyzwoleńczego Ruchu Narodowego – konspiracyjnej organizacji zbrojnego oporu wobec władzy komunistycznej. Po kilku miesiącach został aresztowany w swoim mieszkaniu przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. By zmusić go do zeznań, bito go i maltretowano. Okres do uzyskania pełnoletności spędził w areszcie tymczasowym. Sąd Wojskowy w Łodzi wyrokiem z 14 stycznia 1950 r. skazał go na 6 lat więzienia. Umieszczono go najpierw w Ośrodku Pracy Więźniów w Strzelcach Opolskich, a następnie w Centralnym Ośrodku Pracy Więźniów w Jaworznie. W dzień pracował w kamieniołomie, w nocy przebywał w nieopalanej celi.

Został zwolniony na mocy amnestii ogłoszonej 30 stycznia 1953 r. Karę 6 lat więzienia złagodzono do 3 lat, biorąc pod uwagę okres tymczasowego aresztowania od 24 czerwca 1949 r. Po powrocie do domu podjął pracę w Ozorkowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego. Zdobył zawód hydraulika i założył rodzinę (miał dwoje dzieci). Urząd Bezpieczeństwa nie przestał jednak interesować się nim.

Po obaleniu komunizmu otrzymał zadośćuczynienie moralne. 2 grudnia 1992 r. Sąd Wojewódzki w Płocku stwierdził, że Mirosław Walencki został skazany za działalność związaną z walką o suwerenność i niepodległość.

Był członkiem "Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Federacja Światowa" i "Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956". Uzyskał status kombatanta i osoby represjonowanej za działalność konspiracyjną. W 2005 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, awansowano go do stopnia porucznika.

Odznaczenia

  • Krzyż Armii Krajowej za Wojnę Obronną
  • Krzyż Weteranów Walk Niepodległościowych

Bibliografia

Rosiak E., "Echa wojny...". Pamięci Mirosława Walenckiego, [w:] "Wiadomości Ozorkowskie" nr 16, 2015.

Oprac. Marianna Różalska