Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3178 bajtów ,  08:13, 17 lis 2016
m
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>==Początki==Towarzystwo Cyklistów powstało w 1909 r. Nie wiemy, kto był pierwszym nabywcą roweru w Ozorkowie, prawdopodobnie pan Jan Cezak, majster na tkalni Zakładów Schlösserowskich. W pamięci pana Józefa Jóźwiaka pozostał obraz kawalkady cyklistów, która na sygnał "do siadanego”, wydawany na trąbce przez pana Cezaka, ruszała na trasę. Na czele drużyny liczącej w tamtych czasach od 10 do 12 cyklistów jechał na tandemie ze swoją siostrą pan Cezak.
WO 1992/15==Strój==Ciekawy był ich strój sportowy, daleko odbiegający od wyglądu współczesnego kolarza. Ozorkowscy cykliści nosili kurtkę i spodnie koloru jasnoszarego. Spodnie sięgały poniżej kolan, gdzie się zwężały i były zapinane na dwa guziki. Na nogach tzw. sztylpy, dwuczęściowe buty sięgające kolan (noszone niegdyś w armii francuskiej), w części obejmującej łydkę sznurowane. Mniej zamożni cykliści nosili getry. Na głowie czapka z okrągłym miękkim i białym rondem oraz otokiem koloru czerwonego lub amarantowego. Kurtkę kolarza zdobiły odznaki honorowe i medale za sukcesy sportowe oraz okrągły znaczek przynależności do Towarzystwa Cyklistów w Ozorkowie.
==Działalność==
Działalność Towarzystwa miała przede wszystkim charakter krajoznawczy i dlatego w okresie zaboru rosyjskiego wpływała znacząco na krzewienie świadomości narodowej wśród swoich członków i sympatyków.
W pierwszych latach Polski niepodległej Towarzystwo (nosiło też nazwę Ozorkowskie Towarzystwo Cyklistów, OTC) rosło w liczbę członków. Jakkolwiek wówczas rower upowszechniał się, był przecież ciągle przedmiotem pewnego zbytku. Nie wszystkich było stać na jego kupno. Po reformie walutowej Grabskiego, w l. 1925-28, cena roweru w zależności od jego walorów technicznych kształtowała się od 120 do 200 zł przy ówczesnych zarobkach najbardziej wydajnych tkaczy w Zakładach Schlösserowskich, wynoszących około 200 zł, a majstrów dwukrotnie wyższych. Ponieważ przede wszystkich tych ostatnich było stać na kupno bicykla, OTC rekrutowało się przeważnie z inteligencji technicznej, urzędników i rzemieślników. W tym czasie także i siedzibę swoją Towarzystwo dzieliło wspólnie z "Kołem Inteligencji" na piętrze w kamienicy piekarza Libicha (ul. Listopadowa 2).
Poza urządzanymi w niedzielę i święta wycieczkami Towarzystwo organizowało imprezy o charakterze wypoczynkowym.
==Inne==
[[Plik:Orle.JPG|200px|thumb|prawo|Pieczęć ZPMP "Orlę" Koło w Ozorkowie]]
W późniejszych latach poza Towarzystwem Cyklistów, które miało w pewnym stopniu charakter elitarny, powstała sekcja kolarska przy Zjednoczeniu Polskiej Młodzieży Pracującej "Orlę", rekrutująca członków przeważnie ze środowiska robotniczego. Sekcja ta działała bardzo prężnie i przyciągała do siebie liczne grono zwolenników turystyki i sportu rowerowego.
<gallery>ORLE.JPG|Cykliści z ZPMP "Orlę" w 1936 r.ORLE 2.JPG|Cykliści z ZPMP "Orlę" w 1936 r.</gallery> ==Źródło==Frątczak S., ''Czar dwóch kółek'', [W:] Wiadomości Ozorkowskie 1992, nr 15, s. 2. ''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]'''</small>'' [[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Instytucje, organizacje i stowarzyszenia]]

Menu nawigacyjne