Sufraga Stanisław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 09:45, 30 sty 2018 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje) (Dodanie zdjęcia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Sufraga (przed 1939 r.)

Stanisław Sufraga (ur. 21 października 1902 r. w Złoczewie, zm. 9 sierpnia 1940 r. w Mauthausen-Gusen) – nauczyciel, więzień obozów koncentracyjnych.

Biografia

Urodził się jako jedno z pięciorga dzieci Wincentego Sufragi, z zawodu szewca, oraz jego żony Heleny z Kramarskich. Poślubił Janiną Kępińską, mieli jednego syna Andrzeja.

Stanisław Sufraga był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Ozorkowie. 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo[1], bowiem zaangażował się w system tajnego nauczania. Początkowo przetrzymywano go w więzieniu w Łęczycy (ok. 3 tygodni), następnie wysłano transportem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. Po 2 miesiącach cały transport przewieziono do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen. W trakcie pracy jeden z SS-manów zerwał mu czapkę z głowy i rzucił za linię posterunków straży, tzw. postenkettę. Jej przekroczenie groziło śmiercią. Sufraga poszedł po czapkę i został zastrzelony pod pretekstem ucieczki. Zwłoki przewieziono do Dachau i spalono w piecu krematoryjnym.

Źródła

Oprac. Marianna Różalska i Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Tego dnia aresztowano 18 ozorkowian, w tym Wacława Kupisza, ks. Leona Stypułkowskiego i burmistrza Wacława Kroppa.