Stiller Edward

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podpis pastora Edwarda Slillera[1]
Ostatni podpis pastora z 31.03.1879 r., czyli złożony w dniu jego śmierci[2]
Budynek szkoły ewangelickiej, późniejszej Szkoły Powszechnej nr 4
Plebania nazywana Pastorówką z 1850 roku

Ks. Edward Stiller (ur. 20 grudnia 1810 r. w Rawiczu, zm. 31 marca 1879 r. w Ozorkowie) - pastor parafii ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie w l. 1836-1898.

Biografia

Urodzony w Rawiczu, w Prusach, jako syn Beniamina i Doroty z d. Szpinger. Studiował teologię we Wrocławiu do 1833 r. Następnie został tam wykładowcą. Ordynowany był w Warszawie 27 listopada 1836 r.
We wrześniu 1836 r. przejął pieczę nad parafią w Ozorkowie i pełnił tę funkcję najdłużej, bo do swej śmierci 31 marca 1879 r. Znamiennym jest fakt, że dokumenty USC podpisywał aż do ostatnich godzin przed śmiercią. Zgon ks. Stillera został odnotowany w księdze zgonów parafii ewangelicko-augsburskiej pod numerem 1879/31, oczywiście w Ozorkowie. W akcie tym odczytujemy, iż był on Kawalerem Orderu św. Stanisława trzeciego stopnia. Żył lat 68. Zostawił po sobie owdowiałą żonę Katarzynę z domu Anbers.

Działalność

Za czasów jego posługi nastąpiły największe zmiany w Ozorkowie. Pod koniec lat 30. XIX w. Rada Parafii pod przewodnictwem ks. Edwarda Stillera podjęła decyzję o budowie nowego kościoła. Rozpoczęto ją w 1840 r. i gdyby nie niezwykle szczodra pomoc finansowa Christiana Wilhelma Wernera, prawdopodobnie nigdy nie zostałaby ukończona. Niestety główny fundator kościoła ewangelickiego nie doczekał pierwszej mszy w nowym kościele i zmarł kilka miesięcy wcześniej. Po ukończeniu budowy kościoła wybudowano także drewniany dom, gdzie mieściła się szkoła ewangelicka, a także drewnianą dzwonnicę. W 1850 r. powstała murowana plebania, istniejąca do dzisiaj.

Źródła

  1. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej, Łódź 2009.
  2. Kneifel E, Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.
  3. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [W:] Wiadomości Ozorkowskie 1993, nr 12, s. 4.

Przypisy

Oprac. i zdj. współczesne Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas

  1. Księgi USC kościoła ewangelickiego.
  2. Księgi USC kościoła ewangelickiego.