Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Utworzono nową stronę "<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Do wybuchu II wojny światowej w Ozorkowie funkcjonowały następujące instytucje i organizacje społeczne, kulturalne, oświato..."
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
Do wybuchu II wojny światowej w Ozorkowie funkcjonowały następujące instytucje i organizacje społeczne, kulturalne, oświatowe i finansowe:
# '''Centralny Komitet dla Podziału Funduszu Amerykańskiego w Ozorkowie''' – powstał w lipcu 1919 r. i liczył 14 członków: H. Feldman, E. Reichert, M. Litman, H. Śladkowski, K. Aronowicz, S. Asz, A. Rzeszkowski, M. Lewi, M. Trauber, Sz. Gelbart, D. Beer<ref>Dawid Beer – członek honorowy, rabin.</ref>, M. Michelson, M. Karo, M. Praszker. Jego zadaniem był podział subwencji między takie ozorkowskie instytucje jak Sekcja Niesienia Pomocy, Dom Sierot, Talmud Tora, Jabna, Jesojde Hatojre, Klub Rzemieślniczy, Strzecha Robotnicza i Związek Włókienniczy. Wśród subwencji były nie tylko pieniądze, ale także odzież, obuwie, mąka czy olej.
# '''Dom Sierot im. I. M. Bornsteina''' – założony przez Zarząd Miasta. W 1921 r. znajdowało się w nim 10 sierot wojennych i 200 półsierot.
# '''Drugie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe w Ozorkowie''' – instytucja kredytowa powstała 1 czerwca 1907 r. i zalegalizowana w tym samym roku. Towarzystwo przestało funkcjonować w czasie I wojny światowej, ale zostało reaktywowane po jej zakończeniu dzięki kredytowi w wysokości 50 tys. marek udzielonemu przez Joint Distribution Committee<ref>Joint Distribution Committee – jedna z najstarszych i największych pozarządowych organizacji żydowskich o globalnym zasięgu. Powstała w 1914 r. w USA. W Polsce pojawiła się w 1918 r.</ref>. Kasa towarzystwa posiadała kawałek gruntu i budynek szacowane na 250 tys. marek. W 1908/1909 r. prezesem był dr Weissman, wiceprezesem – [[Rubinstein Feliks|Feliks Rubinstein]]. W 1921 r. prezesem był [[Kroskin Abram|dr Abram Kroskin]], skarbnikiem – Samuel Asz. W zarządzie zasiadali także Szyjka Waldman, Szymon Barczyński, Jakub Agiński, E. S. Rajchert i I. N. Praszkier. W skład rady wchodzili L. W. Szapszewicz, H. Foundlich, M. A. Engel, K. Kadisz i I. M. Librach. W 1921 r. towarzystwo liczyło 576 członków.
# '''Jabna''' – szkoła syjonistyczna.
# '''Jesojde Hatojre''' – szkoła ortodoksyjna.
# '''Kuchnia Polskiego Komitetu Pomocy Dzieciom''' – według raportu z 1921 r. funkcjonowało gorzej niż w okolicznych miastach.
# '''Sekcja Niesienia Pomocy biednym Żydom przy Magistracie m. Ozorków''' – skupiała wszystkie żydowskie organizacje dobroczynne w Ozorkowie. Oprócz „Linas Hacedek” należał do niej także '''„Biku-Chojlim”'''. Wsparcie finansowe zapomniał jej Zarząd Miasta.
# '''Szkoła im. Dynersona'''
# '''Towarzystwo Pielęgnowania Chorych „Linas Hacedek”''' – powstało we wrześniu 1909 r., a pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 9 października. Była to organizacja dobroczynna pomagająca chorym, biednym i starym żydom. Do 1914 r. funkcjonowała dosyć prężnie, jednak po zakończeniu I wojny światowej musiała zostać zamknięta z powodu braku funduszy. W jej miejsce powołano „Sekcję Niesienia Pomocy”, która otrzymywała subwencje od Zarządu Miasta.

==Bibliografia==
# Kalendarz na Szkołę Rzemiosł w Kaliszu na rok 1909.
# List od European Executive Council do Joint Distribution Committee, Nowy Jork 1921.

''<small>Oprac. '''[[Różalska Marianna|Marianna Różalska]]'''</small>''

==Przypisy==

[[Kategoria: Hasła w przygotowaniu]]

Menu nawigacyjne