Skrzypiówka

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 23:06, 28 kwi 2016 autorstwa Zdzisław Żerkowski (dyskusja | edycje) (podpis)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skrzypiówka – obszar mokradeł: torfowisk, bagien i strumieni znajdujących się w południowej części Ozorkowa położonych pomiędzy dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza, Wiejską, wlotem rzeczki Starówki do Zalewu Miejskiego, mostem na Bzurze na wysokości ulicy Wodnej. Dalej ograniczona ulicą Reja, Lipową (biegnąca wzdłuż Bzury) i ulicą Południową.

Pochodzenie nazwy

Etymologicznie nazwa pochodzi prawdopodobnie od rośliny – skrzypu. Istnieje również przypuszczenie, iż nazwa może pochodzić od skrzypiącego koła młyńskiego znajdującego się na grobli. W niedalekiej odległości od rzeki Bzury znajdował się bowiem młyn należący do braci Rzepkowiczów .

Warunki naturalne

Na obszarze Skrzypiówki wydobywano torf (aż do lat 60-tych XX w.) stosowany jako paliwo do ogrzewania domów i warsztatów. Grobla usypana w poprzek mokradeł posłużyła do poprowadzenia torów kolejki wąskotorowej w 1914 r. z Ozorkowa do Strykowa. Dziś grobla jest groblą Zalewu Miejskiego.

Przeszłość

Skrzypiówka była miejscem wypoczynku i kąpieli w Bzurze, z charakterystycznym końskim dołem, aż do końca lat 40-tych XX w. Na Skrzypiówce, znajdowała się przędzalnia bawełny Schlösserów, przejęta przez rodzinę Rzepkowiczów pod koniec lat 70-tych XIX w. Do zakładu dochodziły tory kolejki wąskotorowej. Ze względu na zły stan techniczny budynki fabryki zostały rozebrane z końcem II wojny światowej.

Oprac. Szymon Bajor i Zdzisław Żerkowski