Schulz Fryderyk Ferdynand

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 15:38, 16 mar 2016 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ks. Fryderyk Ferdynand Schulz (1763-1833) - pierwszy pastor parafii ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie.

Biografia

Pierwszym duszpasterzem jeszcze nieoficjalnej ozorkowskiej parafii był ks. Fryderyk Ferdynand Schulz[1], który pełnił tę funkcję bez powołania, tzn. bez formalnego aktu wyboru i zatwierdzenia przez władze zwierzchnie w latach 1814-1825. Następnie wyjechał do Poddębic, stamtąd do Aleksandrowa, gdzie zmarł w 1833 r. w wieku 70 lat.

Działalność

Społeczność ewangelicka pierwszych osadników w Ozorkowie miała zagwarantowaną w Umowie[2] możliwość zorganizowania parafii i urządzenia cmentarza. Pierwszy budynek kościoła powstał w 1814 r. Wiadomo o nim tylko tyle, że była to drewniana budowla mająca kształt prostokąta i mieściła się w pobliżu obecnego kościoła ewangelicko-augsburskiego[3]. Z pewnością udział organizacyjny miał pierwszy pastor – ks. Fryderyk Schulz.
Za czasów urzędowania ks. Fryderyka Schulza Ozorków uzyskuje prawa miejskie, a wg sprawozdania Ignacego Starzyńskiego w 1815 r. na ogólną liczbę 1867 mieszkańców ewangelików jest 932, co stanowi 50%.
Ze względu na tymczasowość trwania drewnianej świątyni już w 1821 r. zostają podjęte starania w sprawie budowy murowanego kościoła. Aktywnie włącza się w nie dziedzic Ozorkowa, Ignacy Starzyński, śląc w 1823 r. pismo do władz wojewódzkich z prośbą o pomoc w sfinansowaniu nowego kościoła[4]. Nieprzychylne Starzyńskiemu władze odmówiły pomocy. Zmianę sytuacji prawnej przynosi oficjalne zatwierdzenie parafii ewangelicko-augsburskiej w Ozorkowie w dniu 5 czerwca 1826 r.

Źródła

  1. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej, Łódź 2009.
  2. Kneifel E, Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.
  3. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [W:] Wiadomości Ozorkowskie 1993, nr 12, s. 4.

Przypisy

  1. Istnieją różne zapisy tego nazwiska: według E. Kneifla nazwisko pisano Schulz lub Schulze, a wg P. A. Górnego i R. S. Łuczaka jako Schultz.
  2. Umowa z właścicielem Ozorkowa, Ignacym Starzyńskim z 10 grudnia 1807 r. p. 15, co potwierdzono w następnej Umowie z 13 marca 1811 r.
  3. Lokalizację kościoła potwierdza mapa geometry Dorsteina z 1816 r.
  4. Fragment pisma: "Nie widzę konieczności przekazywania Wysokiej Komisji ile się przyczynia do przyjemności życia, do polubienia trwałego swojej siedziby zręczność, dogodność, a łatwość wykonywania obrządków religijnych. O ile to zachęcać może ewangelickich kolonistów, do obrania sobie Ojczyzny naszej na własną".

Oprac. Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas