Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korekta, linki wewnętrzne
== Rodzina i pierwsze kroki w przemyśle ==
Początkowo ojcowskie przedsiębiorstwo przejął jego starszy brat, [[Schlösser Henryk Wilhelm|Henryk Wilhelm]]. W 1851 r. Karol Ernest dołączył do niego jako współwłaściciel. W l. 1851-1852 pomagał bratu w instalowaniu parku maszynowego na Strzeblewie. W swoich zakładach również przeprowadził gruntowną modernizację oraz rozbudowę (l. 1853-1856). Pomagał mu w tym [[Karol Wilhelm Scheibler]]. Kilkakrotnie odbywał podróże do Anglii i Francji, by tam zdobyć wiedzę praktyczną o zarządzaniu fabryką. W tym czasie faktycznym dyrektorem był Karol Scheibler (do 1855 r.). Po powrocie Karola Ernesta do kraju zajął się on reorganizacją „starych” zakładów. Zainstalował w nich nowe maszyny parowe i sprowadził angielskiego mechanika, Samuela Anleja z Manchesteru.
Po powrocie rozpoczął zarządzanie zakładami razem z matką i założył rodzinę. Ożenił się z Anną Natalią Bucholtz. Ślub miał miejsce 15 maja 1861 r. w Warszawie<ref>Na podst. „Genealogii potomków Sejmu Wielkiego” M.J. Minakowskiego.</ref>. Z tego związku urodziło się siedmioro dzieci:
Oprócz Opatówka Karol Ernest Schlösser nabył folwarki w Brzezinach, Józefowie, Rożennie, Winiarach i Zajączkach. W Opatówku prowadził ''wzorowe gospodarstwo gospodarstwo rolnicze i hodowlane''<ref>Polski Słownik Biograficzny, t. XXXV, s. 526-527.</ref>. Miał własną stadninę koni. We wsi Winiary założył browar w 1877 r. Zamieszkał w dawnym pałacu gen. Józefa Zajączka.
W 1880 r. wspólnie z bratem [[Schlösser Henryk Wilhelm|Henrykiem]], Józefem Wernerem, Karolem Scheiblerem i Wiktorem Saengerem kupili Lućmierz i [[Leśmierz ]] wraz z cukrownią. W czerwcu 1881 r. założyli spółkę handlową pod nazwą [[Cukrownia Leśmierz|„Fabryka Cukru Leśmierz”]]. Każdy z uczestników był właścicielem 1/5 wartości całego majątku.
== Działalność filantropijna i charytatywna ==
Karol Ernest Schlösser udzielał się społecznie. Był radnym miasta Ozorkowa, ławnikiem, członkiem Rady Parafialnej i Towarzystwa Ubezpieczeń. Tak jak pozostali Schlösserowie czynnie uczestniczył w życiu gminy ewangelickiej, m.in. finansując zbór. Na jego pomoc finansową mogli liczyć potrzebujący ozorkowianie, w tym ubodzy i chorzy pracownicy. Udzielał sukiennikom niskoprocentowych pożyczek i rozkładał je na bezprocentowe raty, a robotnikom rozdawał darmowe obiady i bezzwrotne zapomogi. Wspólnie z bratem finansował kolonie dla dzieci robotniczych i organizował opiekę medyczną (kasa chorych, bezpłatna opieka medyczna). Przyczynił się do budowy szpitala epidemicznego w Łęczycy. Finansował również szkołę. Miał swój udział także w organizowaniu Banku Handlowego w Łodzi.
== Śmierć ==

Menu nawigacyjne