Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 110 bajtów ,  14:23, 9 kwi 2016
Opublikowanie
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
[[Plik:Carlannascheiblerbig.jpg|mały|prawo|Karol i Anna Scheiblerowie]]
'''Karol Wilhelm Scheibler''' (ur. 1 września 1820 r. w Montioie Montjoie w Nadrenii, zm. 1 13 kwietnia 1889 1881 r. w Łodzi), najbogatszy łódzki przedsiębiorca– jeden z największych łódzkich przemysłowców.
Syn Karola Wilhelma Scheiblera (1783-1847) i jego żony Wilhelminy d z. Pastor (1790-1863), mąż Anny z d. Werner (1835-1821), córki Wilhelma Wernera i Matyldy z d. Ritzenstein. Pochodził z Nadrenii, z miejscowości Montioie i był spokrewniony ze SchlosseramiSchlösserami, których korzenie również stamtąd się wywodziły. Był to ród fabrykancki, który należał do pionierów przemysłu wełnianego w Niemczech.
Karol był jednym z dziesięciorga dzieci Jana Karola Scheiblera i Zofii Wilhelminy z rodu Pastor, którzy również zajmowali się sukiennictwem. Nadrenia była w ścisłej czołówce krajowej pod względem wyrobu sukna. Przyczynił się do tego m. in. jeden z przodków Karola - Johann Heinrich Scheibler, który pod koniec pierwszej połowy XVIII wieku wybudował fabrykę sukna w MontioieMontjoie. Postawił także rezydencję rodzinną, zwaną „Rote Haus” (czyli „Czerwony Dom”), która istnieje do dziś w nieco zmienionej funkcji, gdyż obecnie mieści się tam muzeum.
Matka Karola - Zofia Wilhelmina pochodziła również z rodziny sukienników, lecz ród ten osiedlił się w Belgii.
Karol chodził do szkoły w MontioieMontioje, a następnie w Krefeld. Po skończeniu szkoły w Krefeld wyjechał do Belgii, gdzie brat matki Gustaw Pastor był dyrektorem dużej fabryki w Verviers, należącej do jego szwagra Johna Cockerilla <ref> Wiliam Cockerill - angielski przemysłowiec, jako zwykły mechanik wyjechał do Belgii. W 1799 roku skonstruował pierwsze na kontynencie maszyny do czesania wełny i tkanin. Następnie zbudował fabrykę sukna w Verviers, a następnie w Liege wytwórnię maszyn. Jego syn John Cockerill przejął i rozbudował przedsiębiorstwo po ojcu w Verviers, a następnie w miejscowości Sparing wybudował wielkie odlewnie żelaza. Niestety żył krótko (ur. 1790 , zm. 1840), lecz Karol Scheibler prawdopodobnie zdążył go poznać.</ref>
Karol przebywając w kręgu inżynierów i techników angielskich nauczył się technicznego języka angielskiego. Miał on też zdolności lingwistyczne. Znał bardzo dobrze język angielski, francuski i niemiecki. Wygląda jednak na to, że miał antypatię do Polski, gdyż mimo swych zdolności nie Nie nauczył się jednak języka polskiego, choć to w Polsce zrobił karierę i zbił ogromny majątek.
Obcując z wybitnymi fachowcami Karol szybko rozwijał się jako włókiennik ze specjalizacją przędzalnik w przemyśle wełnianym. Dostrzeżono młodego i zdolnego człowieka i po wuju Gustawie został on dyrektorem fabryki w Verviers. W 1842 r. (już po śmierci Johna Cockerilla), korzystając z zezwolenia rządu angielskiego na wywóz maszyn włókienniczych z Anglii, został przedstawicielem firm angielskich w Voslan (koło Wiednia) w Austrii.
</gallery>
''<small>Oprac. i zdj. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]'''</small>''
==Przypisy==
''<small>Oprac. i zdj. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota ŻerkowskaKategoria:Encyklopedia]]'''</small>''[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuLudzie]]

Menu nawigacyjne