Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 96 bajtów ,  14:14, 30 sty 2016
m
brak opisu edycji
Po ukończeniu studiów Reshevsky powrócił do szachów. W 1936 roku wygrał swój pierwszy turniej o [https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych_w_szachach mistrzostwo Stanów Zjednoczonych]. Mistrzem USA był sześciokrotnie: cztery razy z rzędu w 1936, 1938, 1940 i 1942 roku, później w 1946 i 1969 roku. W latach trzydziestych Reshevsky wygrywał wiele międzynarodowych turniejów, chętnie uczestniczył w otwartych turniejach w Stanach Zjednoczonych, których był głównym faworytem.
W 1935 roku na turnieju w [https://pl.wikipedia.org/wiki/Margate_%28Anglia%29 Margate] wyprzedził o pół punktu [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9_Ra%C3%BAl_Capablanca Jose Raula Capablankę], wygrywając z nim bezpośrednią partię. Od tego czasu był zapraszany do najbardziej prestiżowych turniejów. Rok później brał udział w niezwykle silnym turnieju w [https://pl.wikipedia.org/wiki/Nottingham Nottingham], wygranym przez Capablankę i [https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_Botwinnik Michaiła Botwinnika]. Reshevsky, Reuben Fine i [https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Euwe Max Euwe] podzielili trzecie miejsce, wyprzedzając m.in. mistrzów świata [https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Alechin Aleksandra Alechina] i [https://pl.wikipedia.org/wiki/Emanuel_Lasker Emanuela Laskera]. W 1937 podzielił pierwsze miejsce w turnieju w Kemeri (wyprzedzając m.in. Alechina). Rok później uczestniczył w najsilniejszym przedwojennym turnieju szachowym [https://pl.wikipedia.org/wiki/AVRO_%28turniej_szachowy%29 AVRO] w Holandii (podzielił czwarte miejsce z mistrzami świata Euwem i Alechinem, przed Capablanką).
W latach 1948-1973 Reshevsky wielokrotnie brał udział w rozgrywkach o [https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_%C5%9Bwiata_w_szachach mistrzostwo świata]. W 1948 roku wspólnie z [https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Keres Paulem Keresem] zajął trzecie miejsce w turnieju o mistrzostwo świata, wygranym przez Michaiła Botwinnika. Turniej kandydatów w Zurychu (1953) zakończył na drugim miejscu wspólnie z Keresem i [https://pl.wikipedia.org/wiki/Dawid_Bronstein Dawidem Bronsteinem]. W meczu ćwierćfinałowym pretendentów w 1968 roku został wyeliminowany przez [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Korcznoj Wiktora Korcznoja].

Menu nawigacyjne