Ozorków Centralny

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 19:07, 17 sie 2016 autorstwa Szymon Bajor (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ozorków Centralny – Stacja - przystanek końcowy kolejki wąskotorowej przy ul. F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. kard. S. Wyszyńskiego), w pobliżu Miejskiego Ośrodka Kultury.
Ozorków Centralny funkcjonował od 11 stycznia 1947 r. [1] do czerwca 1983 r.

Do połowy lat 60. XX w. istniała na stacji obrotnica dla parowozów[2]. Po likwidacji obrotnicy przebudowano nieco układ torowy. Stacja posiadała trzy tory i jeden peron (pomiędzy 1 i 2 torem). Tor 2 i 3 stanowił mijankę dla lokomotyw. W ramach planów wydłużenia linii tramwajowej na osiedle, zbudowano najpierw trójkąt manewrowy przy stacji. Od kwietnia 1983 r. zaczął działać końcowy przystanek tramwaju nr 46. W ten sposób jadący pociągiem z Krośniewic przesiadali się na stacji Ozorków Centralny na tramwaj, który jechał do Zgierza i Łodzi.

Oprac. Szymon Bajor

Przypisy

  1. Dnia 11 stycznia 1947 r. nastąpiło uroczyste uruchomienie odcinka Ozorków Miasto – Ozorków Centralny.
  2. Według relacji mieszkańca Andrzeja Jaszczaka, parowóz wjeżdżał na obrotnicę, która była obracana ręcznie przez pracownika kolejowego.
  3. Źródło: Źródlak W., Wojtowicz J., Kaczyński M., Łódzka podmiejska komunikacja tramwajowa 1901-2001, Łódź 2001.
  4. Krośniewicko-Ozorkowska Kolej Wąskotorowa 1982. Pocztówka wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ozorkowie 2014.