Otto Paweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 5: Linia 5:
 
==Biografia==
 
==Biografia==
  
Urodzony w Sosnowcu 8 kwietnia 1888 r. jako syn nauczyciela Karla Edwarda Otto. Studiował teologię na uniwersytecie w Dorpacie<ref>  Obecnie Tartu, duże uniwersyteckie miasto w Estonii</ref>. Następnie był wikariuszem protestanckiej wspólnoty w Estonii i na krótki czas pastorem w luterańskiej parafii nad Wołgą. Po powrocie do  Polski został ordynowany 25 sierpnia 1918 r. Był pastorem w Ozorkowie w l. 1919-1924 po krótkim wakacie na tym stanowisku. Był znanym pietystą<ref> Osoba, którą charakteryzuje pietyzm (cześć, szczególne poszanowanie kogoś lub czegoś)</ref> i propagatorem tzw. Błękitnego Krzyża<ref> Chrześcijańska organizacja, zrzeszającą 40 krajów. Celem organizacji jest zapobieganie oraz leczenie problemów związanych z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi. Założona w 1877 r. w Genewie.</ref> Następnie przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko duchowego przewodnika łódzkiej społeczności pietystycznej, działającej w łonie Kościoła.     
+
Urodzony w Sosnowcu 8 kwietnia 1888 r. jako syn nauczyciela Karla Edwarda Otto. Studiował teologię na uniwersytecie w Dorpacie<ref>  Obecnie Tartu, duże uniwersyteckie miasto w Estonii</ref>. Następnie był wikariuszem protestanckiej wspólnoty w Estonii i na krótki czas pastorem w luterańskiej parafii nad Wołgą. Po powrocie do  Polski został ordynowany 25 sierpnia 1918 r. Był pastorem w Ozorkowie w l. 1919-1924 po krótkim wakacie na tym stanowisku. Był znanym pietystą<ref> Osoba, którą charakteryzuje pietyzm (cześć, szczególne poszanowanie kogoś lub czegoś)</ref> i propagatorem tzw. Błękitnego Krzyża<ref> Chrześcijańska organizacja, zrzeszającą 40 krajów. Celem organizacji jest zapobieganie oraz leczenie problemów związanych z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi. Założona w 1877 r. w Genewie.</ref> Następnie przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko duchowego przewodnika łódzkiej społeczności pietystycznej, działającej w łonie kościoła.     
 
Zmarł 18 października 1950 w Ansbach<ref> Miasto w Bawarii, Niemcy</ref> i tam został pochowany.
 
Zmarł 18 października 1950 w Ansbach<ref> Miasto w Bawarii, Niemcy</ref> i tam został pochowany.
 
Żoną jego była Klara z d. Müller, córka przemysłowca z Kalisza, z którą miał 8-ro dzieci.
 
Żoną jego była Klara z d. Müller, córka przemysłowca z Kalisza, z którą miał 8-ro dzieci.

Wersja z 06:55, 6 kwi 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Ks. Paweł Otto (1888-1950), pastor parafii ewangelicko – augsburskiej w l. 1919-1924.

Biografia

Urodzony w Sosnowcu 8 kwietnia 1888 r. jako syn nauczyciela Karla Edwarda Otto. Studiował teologię na uniwersytecie w Dorpacie[1]. Następnie był wikariuszem protestanckiej wspólnoty w Estonii i na krótki czas pastorem w luterańskiej parafii nad Wołgą. Po powrocie do Polski został ordynowany 25 sierpnia 1918 r. Był pastorem w Ozorkowie w l. 1919-1924 po krótkim wakacie na tym stanowisku. Był znanym pietystą[2] i propagatorem tzw. Błękitnego Krzyża[3] Następnie przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko duchowego przewodnika łódzkiej społeczności pietystycznej, działającej w łonie kościoła. Zmarł 18 października 1950 w Ansbach[4] i tam został pochowany. Żoną jego była Klara z d. Müller, córka przemysłowca z Kalisza, z którą miał 8-ro dzieci.

Żródła

  1. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej, Łódź 2009.
  2. Kneifel E, Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.
  3. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [w:] Wiadomości Ozorkowskie, 1993, nr 12, s. 4.

Przypisy

Oprac. Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas

  1. Obecnie Tartu, duże uniwersyteckie miasto w Estonii
  2. Osoba, którą charakteryzuje pietyzm (cześć, szczególne poszanowanie kogoś lub czegoś)
  3. Chrześcijańska organizacja, zrzeszającą 40 krajów. Celem organizacji jest zapobieganie oraz leczenie problemów związanych z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi. Założona w 1877 r. w Genewie.
  4. Miasto w Bawarii, Niemcy