Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
==Edukacja, praca, działalność==
Ukończył szkołę elementarną oraz kursy wieczorowe w Gimnazjum Państwowym w Ozorkowie. W l. 1911-1919 był przędzalnikiem w Ozorkowie, Częstochowie i w Łodzi. W 1914 r. pracował jako inkasent w Powiatowej Kasie Chorych w Ozorkowie. Przed I wojną światową, od lutego do maja 1914 r. służył w 145. pp<ref>Pułk piechoty.</ref> armii rosyjskiej w Petersburgu. Był członkiem stowarzyszenia „Wiedza”<ref> Stowarzyszenie oświatowe „WIEDZA” miało za cel szerzenie wiedzy z różnych dziedzin, głównie wśród robotników, szczególnie zasłużone na polu upowszechniania czytelnictwa wśród mniej zamożnych łodzian [w:] J. Konieczna, ''Działalność kulturalno-oświatowa Towarzystwa Wiedza w Łodzi w latach 1904–1918'', „Rocznik Łódzki” 1994, t. 41, s. 175–193.</ref> w Łodzi, a w l. 1915-1918 działaczem POW<ref>Polska Organizacja Wojskowa.</ref> w okręgu łódzkim. Został też wybrany przewodniczącym zarządu NZR<ref>Narodowa Partia Robotnicza.</ref> w Ozorkowie, którego członkiem był do 1933 r.
W pierwszych zatwierdzonych wyborach na burmistrza Ozorkowa zdobył drugą co do ilości wielkość liczbę głosów i został mianowany zastępcą burmistrza, Tadeusza Skarżyńskiego. Był także członkiem Łęczyckiego Sejmiku Powiatowego. Pierwsze wybory do Sejmu, przeprowadzone 26.01.1919 r. okazały się bardzo pomyślne dla Stanisława Niewinowskiego.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Posłowie_na_Sejm_Ustawodawczy_(1919-1922).</ref> Będąc kandydatem Narodowej Partii Robotniczej , został wybrany posłem na Sejm pierwszej kadencji odrodzonej Rzeczpospolitej. Po uprawomocnieniu wyborów do Sejmu Niewinowski złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska wiceburmistrza Ozorkowa, które wówczas objął Wacław Kropp. Następnie został dyrektorem Kasy Chorych, która mieściła się najpierw w budynku dawnej motarni schlösserowskiej (obecna ulica Listopadowa 6, tzw. „dom z gryfami”), później w nowo wybudowanym gmachu przy ul. Browarnej (obecnie ulica Wigury 1, czyli siedzibie Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej oraz Przychodnia Zdrowia).
W l.1919-27 był prezesem Rady Nadzorczej, a w 1928-32 współzałożycielem i Prezesem Zarządu Spółdzielni Spożywców „Zorza” w Ozorkowie.

Menu nawigacyjne