Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
brak opisu edycji
[[Plik:Mieszalski.jpg|mały|prawo|Tablica memoriałowa Aleksandra Mieszalskiego]]
'''Aleksander Mieszalski'''<ref>Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozorkowa.</ref> (ur. 1 maja 1901 r. w Ozorkowie, zm. w 1940 r. w Charkowie), - dziennikarz, podporucznik rezerwy ze starszeństwem, zamordowany strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie.
== Biografia ==
Syn Józefa i Rozalii z Giebartowskich, kawaler. Absolwent Seminarium Duchownego w Łodzi, które ukończył w 1924 r.<ref>Charków, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, pod red. J. Ciesielskiego, Warszawa 2003, s. 347.</ref> Nie posiadał święceń kapłańskich, nie figuruje w spisie wyświęconych kapłanów<ref>ELENCHUS CLERI SAECULARIS ACE REGULARIS DIOECESEOS LODZIENSSIS PRO ANNO DOMINI 1924.</ref>. W teczce osobowej, w Centralnym Archiwum Wojskowym, znajduje się dokonany przez majora Geronisa odpis z dnia 19 stycznia 1932 r. o ukończeniu studiów przez A. Mieszalskiego. Jest on następującej treści: ''ukończył dnia 11 września 1924 r. w Wyższym Rzymsko-Katolickim Seminarium Duchownym w Łodzi przepisane prawem kanonicznym studia filozoficzne i teologiczne z ogólnym wynikiem celującym''<ref>Centralne Archiwum Wojskowe (dalej: CAW), AP 2853, odpis ukończenia studiów A. Mieszalskiego, Królewska Huta , 19 styczeń stycznia 1932 r.</ref>. Aleksander Mieszalski studiował również na Wydziale Filozoficznym Uniwersytu w Insbrucku<ref>Charków..., tamże.</ref>. W l. 1928-1929 odbył przeszkolenie wojskowe, ukończył kurs w Baonie Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 8. Ćwiczenia rezerwy odbył w 74 i 75 Pułku Piechoty. 1 stycznia 1932 r. mianowany podporucznikiem rezerwy ze starszeństwem<ref>CAW, orzeczenie komisji kwalifikacyjnej 75 Pułku Piechoty wydane w Rybniku 13 listopada 1931 r.</ref>. Zamieszkiwał w Sosnowcu, powiat będziński, pracował jako dziennikarz. Listy uzupełnień z lat 1933, 1935, 1937/38 przewidywały dla A. Mieszalskiego stanowisko dowódcy plutonu. Tuż przed wybuchem wojny zamieszkiwał w Chorzowie<ref>Charków..., tamże.</ref>. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po wkroczeniu ZSRR na ziemie polskie dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku. Rozstrzelany w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, gdzie spoczywa na cmentarzu wojskowym.
== Opinie ==
== Upamiętnienie ==
Pamięć o Aleksandrze Mieszalkim została zachowana dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci , znajdującym się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ul. Adamówek 4/6. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta w 2010 r.
''<small>Oprac. '''Małgorzata Kozak-Bajor'''</small>''

Menu nawigacyjne