Maszkowice

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 13:24, 2 mar 2016 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje) (Opublikowanie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maszkowice
Maszkowice. Wjazd do wsi
Maszkowice. Widok wsi

Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Na dzień 31 grudnia 2015 r. liczyła 372 mieszkańców. Areał gruntów rolnych wynosi 417,3 ha. W 1969 r. w Maszkowicach powstało Koło Gospodyń Wiejskich, w 2000 r. kapela ludowa Andrzeja Krajewskiego, w 2010 r. Amatorski Zespół Śpiewaczy. Kapelą ludową i zespołem śpiewaczym kieruje Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu. Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej.

Historia

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1357 r. i istnieje w niej zapis, że dziedzicem w Maszkowicach był Piotr. W kolejnej wzmiance z 7 sierpnia 1386 r. odnotowany został Sąd z Maszkowic. U schyłku XIV w. wieś była w posiadaniu Sulimów z Dobrej. Po Sądzie z Dobrej dziedziczyli jego synowie. Następnymi właścicielami byli w kolejności Stefan z Chodowa i Piotr Klimowiec. W 1456 r. synowie Piotra Klimowica, Klemens i Bartłomiej, zamienili wieś Maszkowice na wójtostwo łęczyckie wraz z działem w Leszczach. W następstwie zamiany nowym właścicielem Maszkowic został Jan z Waliszewa i Mrogi. Po nim dziedziczyli Maszkowice jego syn Jan, a następnie wnukowie Stanisław i Feliks, którzy w 1508 r. przeprowadzili podział majątkowy wsi. Rodzina ta od nazwy wsi przyjęła nazwisko Maszkowski. Jednym z jej wybitniejszych przedstawicieli był Mikołaj Maszkowski, stolnik łęczycki (1572-1591) i starosta szawelski. Nabył on szereg dóbr i oprócz dziedzicznych Maszkowic posiadał między innymi działy w Tymienicy i Małachowicach. W początkach XVI w. w Maszkowicach znajdował się dwór z domem oraz drugi plac dworski, obydwa z sadami, łąkami i lasami.
We wsi funkcjonowało kilka pól folwarcznych noszących własne nazwy. Założono 6 stawów, natomiast lasy ciągnęły się do granic Sokolnik, Ozorkowa, Krzeszewa. Dane pochodzące z drugiej poł. XVI w. informują, że w Maszkowicach działał młyn. Na początku drugiej poł. XVII w. część wsi otrzymał Stanisław Szypowski z Białej, a w 1660 r. działami dysponowali również Maciej Gałecki i Tomasz Miecznikowski. W okresie stanisławowskim dziedzicem w Maszkowicach był Franciszek Łobodzki, cześnik lubaczowski.
Pod koniec XIX w. wieś liczyła 136 mieszkańców i 30 domów mieszkalnych. Natomiast folwark posiadał 5 domów mieszkalnych i 50 mieszkańców. W 1912 r. właścicielem folwarku Maszkowice był Klemens Starzyński. W 1921 r. istniała wieś Maszkowice oraz kolonia Maszkowice-Sokolniki. Wieś liczyła wówczas 332 mieszkańców i posiadała 51 domów mieszkalnych, natomiast kolonia 66 mieszkańców i 7 domów mieszkalnych.[1]

Oprac. Barbara Manista

Przypis

  1. Gmina Ozorków. Historia i współczesność, red. Lucyna Sztompka, Ozorków 2014, s. 18, 26, 33, 37, 67.