Markety

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
(Przekierowano z Markety w Ozorkowie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Intermarche

Handel w Ozorkowie pod koniec XX w.

Wraz z rozwojem społeczeństwa konsumpcyjnego pojawiają się różnorodne formy handlu, począwszy od handlu obwoźnego, targowisk, sklepów, wielkopowierzchniowych sklepów samoobsługowych aż do handlu sieciowego w Internecie. Jak zmieniał się obraz handlu w Ozorkowie na przestrzeni ostatniego 30-lecia możemy się dowiedzieć, śledząc poszczególne numery lokalnych „Wiadomości Ozorkowskich”. W nr 5 z 1991 r. na s. 5 umieszczono cennik targowiska miejskiego, skąd dowiadujemy się, że w tym czasie odbywała się jeszcze sprzedaż z wozu konnego.

XXI wiek

Na początku XXI w. również do naszego niewielkiego miasta dotarły sklepy wielkopowierzchniowe, zorganizowane głównie przez sieci kapitału zagranicznego, które powoli wypierają drobny handel detaliczny. Popularnie mówimy o nich markety, gdyż są średniej wielkości w odróżnieniu od super i hipermarketów, znacznie większych powierzchniowo i asortymentowo. Sklepy te budowane są jako wolnostojące obiekty z wygodnymi, wielomiejscowymi parkingami.
Jako pierwszy tuż na początku XXI wieku (2003 r.) powstał francuski Lider Price przy ul. Wyszyńskiego 30, naprzeciw Miejskiego Ośrodka Kultury, w 2008 r. przekształcony w Tesco (sieć brytyjska). Z biegiem lat zaczęły w mieście funkcjonować markety innych sieci.

Lp Nazwa Kraj pochodzenia właścicieli/kapitału Adres Data powstania Rodzaj asortymentu
1 Lider Price Francja ul. Wyszyńskiego 30 styczeń 2003-2008 spożywczo-przemysłowy
2 Tesco Anglia ul. Wyszyńskiego 30 2008 spożywczo-przemysłowy
3 Lidl Niemcy ul. Listopadowa 8 lato 2012 spożywczo-przemysłowy
4 Intermarché Super Francja ul. Lotnicza 5 25 października 2012 spożywczo-przemysłowy
5 Biedronka Portugalia ul. Starzyńskiego 30 grudzień 2012 spożywczo-przemysłowy
6 Polo Market Polska ul. Traugutta 9h listopad 2013-2014 spożywczy
7 Biedronka Portugalia ul. Południowa 109 grudzień 2013 spożywczo-przemysłowy
8 Rossmann Niemcy, Hongkong ul. Starzyńskiego 23 grudzień 2013 chemiczno-drogeryjno-spożywczy
9 Mila (przemianowanie Polo Marketu) Polska ul. Traugutta 9h 2014 spożywczo-przemysłowy
10 Pepco RPA (wg Wikipedii) ul. Starzyńskiego 26 czerwiec/lipiec 2015 odzieżowo-przemysłowy
11 Media Expert Polska ul. Starzyńskiego 26/28 17 września 2015 elektronika użytkowa, art. gospodarstwa domowego, rowery i in.


W Ozorkowie powstało jeszcze kilka mniejszych sklepów sieciowych, jak np. otwarte w 2015 r. Delikatesy Centrum przy ul. Konstytucji 3 Maja 82, należące do franczyzowej sieci ponad 800 detalicznych sklepów spożywczych, których organizatorem jest Eurocash Franczyza.[1]

Ulicą, która ostatnimi czasy najbardziej zmieniła swe oblicze ze względu na powstawianie coraz to nowych centrów handlowych i znikanie drobnych sklepów detalicznych jest obecnie ul. Starzyńskiego, nie do poznania dla kogoś, kto tu nie był przez ostatnich kilka lat.[2]

Oprac. i zdj. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Franczyza (fr. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Na takich samych zasadach działają restauracje McDonalds.
  2. Stan na marzec 2016 r.

Galeria zdjęć