Lause Gottlieb

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 11:25, 17 cze 2016 autorstwa Marianna Różalska (dyskusja | edycje) (uzupełnienie treści)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Jan Gottlieb Lause (ur. 1784 r. w Międzychodzie[1] (niem. Birnbaum), zm. 25 października 1857 r. w Ozorkowie) - osadnik, rymarz, przedsiębiorca przemysłu włókienniczego, prekursor przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim.

Biografia

Podpis Gottlieba Lausego

Gottlieb (Bogumił) Lause przybył do Ozorkowa pomiędzy 1809 a 1811 r. Był rymarzem wyznania ewangelickiego. Otrzymał od Ignacego Starzyńskiego dwie działki w rejonie obecnego MOK-u. Szybko zmienił profesję i zajął się sukiennictwem, co przyniosło mu spore korzyści finansowe. Prawdopodobnie założył pierwszy scentralizowany, włókienniczy zakład przemysłowy w centralnej Polsce.

Ożenił się z Dorotą z Bredów, z którą miał co najmniej czworo dzieci: Karola Roberta, Matyldę Dorotę, Gustawa Ignacego i Eleonorę Emilię.

W 1820 r. Lause wykupił od Starzyńskiego działki, które dotychczas dzierżawił. Później kupił także młyn i olejarnię na Strzeblewie. Młyn przerobił na farbiarnię, a olejarnię na prasownię i folusz. Otrzymał prawo do połowu ryb w dolnym biegu Bzury i kopania gliny na terenie majątku Starzyńskiego. Następnie przystąpił do rozbudowy przedsiębiorstwa. W starym zakładzie mieściły się warsztaty sukiennicze i magazyn wełny, a w nowym farbowano, strzyżono i folowano tkaniny. Składano je następnie w wybudowanym na Strzeblewie magazynie.

Interesy Lausego układały się pomyślnie, ale prowadzone były nieuczciwie. Nie stosował się do opłat celnych i nie plombował przesyłek. Z powodu uchybień poniósł duże straty materialne. Doceniał natomiast siłę reklamy. Jako jedyny ozorkowski przedsiębiorca reklamował swoje wyroby na warszawskiej wystawie w 1828 r. Władze wysoko oceniały jego przedsiębiorstwo, bowiem jego firma znalazła się wśród siedmiu najlepszych przedsiębiorstw w województwie mazowieckim.

Kres kwitnącemu przedsiębiorstwu przemysłu wełnianego przyniosło powstanie listopadowe. Lause zbankrutował, bowiem nie otrzymał od Komisji Rządowej Wojny pieniędzy za dostarczony towar. Powstanie upadło, a wraz z nim zakład Gottlieba Lausego. Zmuszony został do redukcji liczby pracowników i produkcji. Drugą przyczyną były nowe zasady celne, które uczyniły przemysł wełniany nieopłacalnym. Pozbawiony kapitału obrotowego, Lause zwrócił się z prośbą o kredyt. Otrzymał pieniądze, lecz suma była niewystarczająca. Zwrócił się do Friedricha Mathiasa Schlössera i Christiana Wilhelma Wernera, którzy udzielili mu pożyczki pod zastaw hipoteczny. Pomoc okazała się pułapką – Schlösser i Werner wystąpili na drodze sądowej o zwrot pożyczki. Lause zainwestował wszystkie pieniądze w przedsiębiorstwo, w związku z czym ogłosił bankructwo, mimo że inwestycje przynosiły stopniowe efekty. W 1842 r. stał się niewypłacalny. Lause spłaciłby długi, gdyby nie wierzyciele, którym zależało na zlikwidowaniu konkurencji. Zarówno nieruchomości, jak i mienie ruchome zostały zajęte. W 1845 r. właścicielem zakładu na Strzeblewie stał się Friedrich Mathias Schlösser. Zakład w Ozorkowie przeszedł w ręce Beniamina Schultza, który reprezentował interesy Wernera po jego śmierci.

Gottlieb Lause uzyskał w 1846 r. świadectwo ubóstwa. Zwrócił się do władz miejskich z prośbą o przydział młyna lub ziemi. Nie miał siły na zakładanie nowego przedsiębiorstwa. Nie wiadomo jednak, czy otrzymał pomoc.

Wśród ozorkowian popularne było stwierdzenie, że nagła śmierć Friedricha Mathiasa Schlössera (zmarł w 1848 r. na cholerę) to kara za krzywdy wyrządzone Gottliebowi Lausemu.

Bibliografia

  1. Górny P.A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Dane na podstawie aktu zgonu 1857/76 parafia EA Ozorków.