Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 126 bajtów ,  11:10, 20 lip 2017
brak opisu edycji
Gottlieb (Bogumił) Lause przybył do Ozorkowa z Wielkiego Księstwa Poznańskiego pomiędzy 1809 a 1811 r. Był rymarzem wyznania ewangelickiego, synem Bogusława (również rymarza) i Lebegotty z Jokschów. Otrzymał od [[Starzyński Ignacy|Ignacego Starzyńskiego]] dwie działki w rejonie obecnego [[Miejski Ośrodek Kultury|MOK-u]]. Szybko zmienił profesję i zajął się sukiennictwem, co przyniosło mu spore korzyści finansowe. Prawdopodobnie założył pierwszy scentralizowany, włókienniczy zakład przemysłowy w centralnej Polsce.
Ożenił się z Dorotą z Bredów, z którą miał co najmniej czworo sześcioro dzieci: Bogumiła (1818-?) Karola Roberta(1823-1827), Matyldę Dorotę(1827-?), Gustawa Ignacego (1831-1880)i Eleonorę Emilię(1834-?) i Karola Adolfa (1838-1891).
W 1820 r. Lause wykupił od Starzyńskiego działki, które dotychczas dzierżawił. Później kupił także młyn i olejarnię na Strzeblewie. Młyn przerobił na farbiarnię, a olejarnię na prasownię i folusz. Otrzymał prawo do połowu ryb w dolnym biegu Bzury i kopania gliny na terenie majątku Starzyńskiego. Następnie przystąpił do rozbudowy przedsiębiorstwa. W starym zakładzie mieściły się warsztaty sukiennicze i magazyn wełny, a w nowym farbowano, strzyżono i folowano tkaniny. Składano je następnie w wybudowanym na Strzeblewie magazynie.
#Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ozorkowie.
#Górny P.A., ''Przemysł starszy od miasta'', Ozorków 2014.
#Informacje nadesłane przez Katarzynę Pasik.
''<small>Oprac. '''[[Użytkowniczka:Marianna Różalska|Marianna Różalska]]'''</small>''

Menu nawigacyjne