Krysiak Eugeniusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Oprac. Dorota Żerkowska Kategoria:Hasła w przygotowaniu")
 
(Nowe hasło)
Linia 1: Linia 1:
Oprac. Dorota Żerkowska
+
'''Eugeniusz Krysiak''' (ur. 29 lipca 1930 r. w Zimowiźnie pow. włocławski (obecnie część miasta Beszyn), zm. 28 listopada 1995r. w Łagiewnikach, pochowany na Starym cmentarzu w Ozorkowie), nauczyciel języka rosyjskiego, dyrektor [[Szkoła Podstawowa nr 5|Szkoły Podstawowej nr 5]] w Ozorkowie.
 +
 
 +
==Biografia==
 +
 
 +
Był synem Romana (zamordowanego przez faszystów w 1939 r. podczas napadu na rodzinne Sompolno) i Zofii zd. Anyżewskiej. W czasie wojny zmuszony do pracy jako robotnik.
 +
Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w 1951 r.  w Bydgoszczy, Studium Nauczycielskie w Milanówku w 1957 r. i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie w 1974 r. Początkowo nakazem pracy (1951r.) został skierowany do  szkoły podstawowej w [[Modlna|Modlnej]]. Następnie przeniósł się do Ozorkowa i początkowo pracował w nowopowstałej szkole o nazwie Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego TPD (w oparciu o bazę materialną Szkoły Podstawowej nr 3 TPD), która mieściła się wtedy przy ul. Słowackiego.
 +
W latach 60-tych ub. wieku podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii rosyjskiej.
 +
Po wybudowaniu w 1965 r. budynku [[Liceum Ogólnokształcące|Liceum Ogólnokształcącego]] przy ul. Traugutta w latach 60-tych ub. wieku jako Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego podjął pracę w tejże placówce.
 +
Następnie pracował w [[Szkoła Podstawowa nr 5|Szkole Podstawowej nr 5]], gdzie w latach 1976-1982 pełnił funkcję dyrektora, skąd odszedł na emeryturę. Był nauczycielem i wychowawcą dwóch pokoleń młodzieży.
 +
W latach 1975-1979 przewodniczył Radzie Zakładowej ZNP w Ozorkowie
 +
 
 +
==Zainteresowania==
 +
Przez wiele lat prowadził chór, który miał swoją siedzibę na terenie obecnego Urzędu Gminy. Chór ten zdobywał liczne nagrody na szczeblu ogólnopolskim.
 +
Był też organizatorem licznych obozów wędrownych dla młodzieży w okresie wakacji.
 +
 
 +
==Nagrody i odznaczenia:==
 +
- Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego<br>
 +
- Medal Komisji Edukacji Narodowej<br>
 +
- Wyróżniony wpisem do Księgi: Zasłużony dla Miasta Ozorkowa<br>
 +
- Złoty Krzyż Zasługi<br>
 +
- Złota Odznaka ZNP
 +
 
 +
 
 +
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]''' autoryzowała Katarzyna Wojtkiewicz, córka</small>''
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Wersja z 17:55, 5 sty 2021

Eugeniusz Krysiak (ur. 29 lipca 1930 r. w Zimowiźnie pow. włocławski (obecnie część miasta Beszyn), zm. 28 listopada 1995r. w Łagiewnikach, pochowany na Starym cmentarzu w Ozorkowie), nauczyciel języka rosyjskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ozorkowie.

Biografia

Był synem Romana (zamordowanego przez faszystów w 1939 r. podczas napadu na rodzinne Sompolno) i Zofii zd. Anyżewskiej. W czasie wojny zmuszony do pracy jako robotnik. Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w 1951 r. w Bydgoszczy, Studium Nauczycielskie w Milanówku w 1957 r. i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie w 1974 r. Początkowo nakazem pracy (1951r.) został skierowany do szkoły podstawowej w Modlnej. Następnie przeniósł się do Ozorkowa i początkowo pracował w nowopowstałej szkole o nazwie Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego TPD (w oparciu o bazę materialną Szkoły Podstawowej nr 3 TPD), która mieściła się wtedy przy ul. Słowackiego. W latach 60-tych ub. wieku podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii rosyjskiej. Po wybudowaniu w 1965 r. budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Traugutta w latach 60-tych ub. wieku jako Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego podjął pracę w tejże placówce. Następnie pracował w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie w latach 1976-1982 pełnił funkcję dyrektora, skąd odszedł na emeryturę. Był nauczycielem i wychowawcą dwóch pokoleń młodzieży. W latach 1975-1979 przewodniczył Radzie Zakładowej ZNP w Ozorkowie

Zainteresowania

Przez wiele lat prowadził chór, który miał swoją siedzibę na terenie obecnego Urzędu Gminy. Chór ten zdobywał liczne nagrody na szczeblu ogólnopolskim. Był też organizatorem licznych obozów wędrownych dla młodzieży w okresie wakacji.

Nagrody i odznaczenia:

- Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
- Wyróżniony wpisem do Księgi: Zasłużony dla Miasta Ozorkowa
- Złoty Krzyż Zasługi
- Złota Odznaka ZNP


Oprac. Dorota Żerkowska autoryzowała Katarzyna Wojtkiewicz, córka