Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 93 bajty ,  16:39, 24 kwi 2016
m
brak opisu edycji
== Biografia ==
Wacław Kropp urodził się w rodzinie chłopskiej, jako jedno z czworga dzieci małżonków Kropp. Ukończył szkołę w Ślesinie, a następnie w Kleczewie (pow. koniński), gdzie rodzina prowadziła niewielkie gospodarstwo rolne.
W 1914 r. ożenił się ze Stanisławą z Nowakowskich. W 1915 r. przeniósł się wraz z żoną do Ozorkowa. Tutaj 4 września 1915 r. urodziła się jedyna córka tej pary, Irena Maria. Pierwsza żona, Stanisława, zmarła w 1921 r. Wacław Kropp ożenił się ponownie w 1922 r. z [[Kropp Teodozja|Teodozją z Waltratusów]]<ref>Znana i szanowana rodzina mieszczańska z Ozorkowa.</ref> Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: córka Janina Łucja i syn Bohdan Jan.
Wacław Kropp pracował początkowo w sądownictwie, a następnie we władzach samorządowych. W 1919 r. został wiceburmistrzem Ozorkowa. W 1923 r. w wyborach samorządowych został wybrany na stanowisko burmistrza Ozorkowa. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 4 kadencje.
Wybuch II wojny światowej w dramatyczny sposób odwrócił los Wacława Kroppa. W dn. 6 września 1939 r. na apel płk. Romana Umiastowskiego wyjechał wraz z innymi urzędnikami bronić Warszawy.
== Działalność polityczno-społeczna i praca zawodowa ==
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wacław Kropp wstąpił do Narodowego Związku Robotniczego (NZR).
Był zaangażowanym członkiem [[Ochotnicza Straż Pożarna w Ozorkowie|Ochotniczej Straży Pożarnej ]] w Ozorkowie. Interesował się zarówno formacją ochotniczą, jak również Zakładową Strażą Pożarną w tzw. [[Towarzystwo Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni|fabryce schlősserowskiej]].
Dbał bardzo o miasto i dlatego funkcję burmistrza sprawował przez 4 kadencje, aż do wybuchu II wojny światowej. Wprowadził zwyczaj cotygodniowego, zwykle w sobotę, wizytowania pieszo choć jednej ulicy w mieście, wraz z jednym z urzędników Magistratu. Wydawał wówczas zalecenia i notowano jego uwagi. Po czasie zalecanym na wykonanie polecenia ponawiał kontrolę. Znał doskonale całe miasto, a i mieszkańcy znali i szanowali swojego gospodarza.
* miasto uzyskało połączenie autobusowe z Łodzią, pojawiły się pierwsze wiaty;<br />
* wybudowano zakład kąpielowy przy ul. T. Kościuszki i oddano do użytku w 1936 r.;<br />
* zasypano staw Piła, łącznie z parcelą obecnego [[Liceum Ogólnokształcące|Liceum Ogólnokształcącego ]] i marketu MILA oraz wyrównano teren dzisiejszej targowicy. Wykonano to w ramach prac miejskich, a celem było zmniejszenie bezrobocia poprzez zatrudnienie przy tych pracach osób bezrobotnych<ref> Górny P. A., Urząd Miejski w Ozorkowie – dawna siedziba Kasy Chorych, Wiadomości Ozorkowskie nr 8 (147), sierpień 2003, s. 18-19.</ref>;<br />
* utwardzono i zabrukowano oraz zelektryfikowano większość ulic miejskich;<br />
* na terenie nizinnym miasta zaprojektowano, wykonano i utrzymywano w pełnej sprawności system melioracyjny. Prace te wykonano również w ramach prac publicznych, a utrzymanie drożności spływu wód należało do obowiązków służb miejskich i właścicieli nieruchomości;<br />

Menu nawigacyjne