Kozietulski Przemysław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 18:47, 3 wrz 2016 autorstwa Dorota Żerkowska (dyskusja | edycje) (zmiana grafiki)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dąb Pamięci

Przemysław Piotr Kozietulski[1] (ur. 22 lutego 1911 r. w Żyrardowie, zm. 27 kwietnia 1940 r. w Twerze[2]) - kapitan Wojska Polskiego.

Biografia[3]

Syn Heleny i Bolesława Kozietulskiego h. Awdaniec. W połowie lat 30. XX w. zawarł związek małżeński z Marią z Kaczyńskich. Ukończył Korpus Kadetów, następnie z wyróżnieniem Szkołę Podchorążych Piechoty. Od 15 sierpnia 1933 r. podporucznik WP ze starszeństwem, od 1 stycznia 1936 r. porucznik piechoty, oficer służby stałej. Przed wojną został skierowany na tajne przeszkolenie w służbie wywiadu. Oficjalnie służbę pełnił w baonie Korpusu Ochrony Pogranicza w Stołpcach na Białorusi (jako dowódca plutonu łączności w II kompanii granicznej), a faktycznie został skierowany do pracy wywiadowczej w II Wydziale Sztabu Generalnego. Przed II wojną światową działał w wywiadzie na terenie Związku Radzieckiego. W sierpniu 1939 r. awansowany do stopnia kapitana[4]. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej, trafił do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Został rozstrzelany w piwnicach budynku NKWD w Twerze (lista wywózkowa nr 050/3, poz. 36 z 27 kwietnia 1940 r.). Spoczął w zbiorowej mogile w Miednoje[5].

Związki z Ozorkowem[6]

Rodzina Kozietulskich przed wybuchem II wojny światowej mieszkała w Ozorkowie w kamienicy na rogu ul. Łęczyckiej i Stypułkowskiego. Bolesław Kozietulski był dyrektorem w fabryce schlösserowskiej[7], a matka Helena pracowała jako pedagog. Przemysław Kozietulski przed wojną prowadził zajęcia o charakterze wojskowym na terenie Ozorkowa, szkoląc grupy paramilitarne. Po wojnie rodzina Kozietulskich mieszkała w Łodzi.

Wspomnienie

Ozorkowianin, nauczyciel miejscowej szkoły, Tadeusz Komecki znał osobiście Przemysława Kozietulskiego. W swoich wspomnieniach[8] nazywa go Przemkiem, pisząc: postawny, o wojskowej sylwetce, idol młodzieży w Ozorkowie.

Upamiętnienie

Upamiętniony tabliczką pośmiertną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Pamięć o Przemysławie Kozietulskim została zachowana także w naszym mieście dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci znajdującym się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ul. Adamówek 4/6. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta w 2010 r.

Galeria zdjęć

Zdjęcia ze strony Ogrody wspomnień (dodane 8 maja 2013) udostępniono dzięki uprzejmości Rodziny Przemysława Kozietulskiego.


Oprac. Małgorzata Kozak-Bajor

Przypisy

  1. Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozorkowa.
  2. W l. 1931-1990 Kalinin.
  3. M. Kałuski, M. Kozak-Bajor, M. Olczak, Katyń... Ocalić od zapomnienia. Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej na terenie Ozorkowa, [w:] Zgierskie Zeszyty Regionalne, t. V, Zgierz 2010, s. 372.
  4. Awansu nie odebrał z powodu rozpoczętych działań wojennych. Oficjalnie awans na kapitana potwierdzony został w 2012r. podpisem Prezydenta RP.
  5. Miednoje Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, pod red. G. Jakubowskiego, T. 1, Warszawa 2006, s. 425.
  6. K. Waszczuk, Wspomnienie o osobie, http://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/9322/0/1 (dodane 8 maja 2013).
  7. Podpisane zdjęcie z fabryki schlösserowskiej z Bolesławem Kozietulskim znajduje się w zbiorach Izby Historii Miasta Ozorkowa.
  8. T. Komecki, Refleksje po 14 października 1992– Katyń, „Wiadomości Ozorkowskie” nr 19, październik 1992, s. 8.