Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
brak opisu edycji
'''Przemysław Kozietulski'''<ref>Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozorkowa.</ref> – (ur. 22 lutego 1911 r. w Żyrardowie, zm. po 27 kwietnia 1940 r. w Twerze), porucznik Wojska Polskiego.
== Biografia ==
Syn Heleny i Bolesława Kozietulskich. Ukończył Korpus Kadetów, następnie Szkołę Podchorążych Piechoty. od Od 15 sierpnia 1933 r. podporucznik WP ze starszeństwem, od 1 stycznia 1936 r. porucznik, oficer służby stałej, delegowany do Korpusu Ochrony Pogranicza „Stołpce”, gdzie był dowódcą plutonu w II kompanii granicznej. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej. Wywieziony na śmierć z Ostaszkowa na podstawie listy wywózkowej nr 050/3, poz. 36 z 27 kwietnia 1940 r. Spoczywa na cmentarzu w Miednoje<ref>Miednoje Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, pod red. G. Jakubowskiego, T. 1, Warszawa 2006, s. 425.</ref>. <br />Przemysław Kozietulski przed wojną prowadził zajęcia o charakterze wojskowym na terenie Ozorkowa.
== Wspomnienie ==
Ozorkowianin, nauczyciel miejscowej szkoły, Tadeusz Komecki znał osobiście Przemysława Kozietulskiego. W swoich wspomnieniach<ref>T. Komecki, Refleksje po 14 października 1992– 1992 – Hasło wywoławcze "Katyń", „Wiadomości Ozorkowskie” Wiadomości Ozorkowskie nr 19, październik 1992, s. 8.</ref> nazywa go Przemkiem, pisząc: postawny, o wojskowej sylwetce, idol młodzieży w Ozorkowie.
== Upamiętnienie ==
Pamięć o Przemysławie Kozietulskim zachowana została dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci znajdującym się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ul. Adamówek 4/6. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta Ozorkowa w 2010 r.
''<small>Oprac. '''Małgorzata Kozak-Bajor'''</small>''

Menu nawigacyjne