Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2149 bajtów ,  14:02, 16 lut 2022
[[Plik:Dab kozietulski-1.JPG|thumb|300px|prawo|Dąb Pamięci]]'''Przemysław Piotr Kozietulski'''<ref>Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozorkowa.</ref> (ur. 22 lutego 1911 r. w Żyrardowie, zm. po 27 kwietnia 1940 r. w Twerze<ref>W l. 1931-1990 Kalinin. </ref>), porucznik - kapitan Wojska Polskiego.
== Biografia <ref>M. Kałuski, M. Kozak-Bajor, M. Olczak, Katyń... Ocalić od zapomnienia. Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej na terenie Ozorkowa, [w:] Zgierskie Zeszyty Regionalne, t. V, Zgierz 2010, s. 372. </ref> ==Syn Heleny i [[Kozietulski Bolesław|Bolesława KozietulskichKozietulskiego]] h. Awdaniec. W połowie lat 30. XX w. zawarł związek małżeński z Marią z Kaczyńskich. Ukończył Korpus Kadetów, następnie z wyróżnieniem Szkołę Podchorążych Piechoty. Od 15 sierpnia 1933 r. podporucznik WP ze starszeństwem, od 1 stycznia 1936 r. porucznikpiechoty, oficer służby stałej, delegowany do . Przed wojną został skierowany na tajne przeszkolenie w służbie wywiadu. Oficjalnie służbę pełnił w baonie Korpusu Ochrony Pogranicza „Stołpce”, gdzie był dowódcą w Stołpcach na Białorusi (jako dowódca plutonu łączności w II kompanii granicznej), a faktycznie został skierowany do pracy wywiadowczej w II Wydziale Sztabu Generalnego. Przed II wojną światową działał w wywiadzie na terenie Związku Radzieckiego. W sierpniu 1939 r. awansowany do stopnia kapitana<ref>Awansu nie odebrał z powodu rozpoczętych działań wojennych. Oficjalnie awans na kapitana potwierdzony został w 2012r. podpisem Prezydenta RP.</ref>. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej, trafił do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Wywieziony na śmierć z Ostaszkowa na podstawie listy wywózkowej Został rozstrzelany w piwnicach budynku NKWD w Twerze (lista wywózkowa nr 050/3, poz. 36 z 27 kwietnia 1940 r. Spoczywa na cmentarzu ). Spoczął w zbiorowej mogile w Miednoje<ref>Miednoje Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, pod red. G. Jakubowskiego, T. 1, Warszawa 2006, s. 425.</ref>.  == Związki z Ozorkowem<br ref>K. Waszczuk, Wspomnienie o osobie, http://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/9322/0/1 (dodane 8 maja 2013). </ref>==Rodzina Kozietulskich przed wybuchem II wojny światowej mieszkała w Ozorkowie w kamienicy na rogu ul. Łęczyckiej i Stypułkowskiego. Bolesław Kozietulski był dyrektorem w fabryce schlösserowskiej<ref>Podpisane zdjęcie z fabryki schlösserowskiej z Bolesławem Kozietulskim znajduje się w zbiorach Izby Historii Miasta Ozorkowa.</ref>, a matka Helena pracowała jako pedagog. Przemysław Kozietulski przed wojną prowadził zajęcia o charakterze wojskowym na terenie Ozorkowa, szkoląc grupy paramilitarne. Po wojnie rodzina Kozietulskich mieszkała w Łodzi.
== Wspomnienie ==
Ozorkowianin, nauczyciel miejscowej szkoły, Tadeusz Komecki znał osobiście Przemysława Kozietulskiego. W swoich wspomnieniach<ref>T. Komecki, Refleksje po 14 października 1992 – Hasło wywoławcze "1992– Katyń", Wiadomości Ozorkowskie „Wiadomości Ozorkowskie” nr 19, październik 1992, sss. 6, 8.</ref> nazywa go Przemkiem, pisząc: postawny, o wojskowej sylwetce, idol młodzieży w Ozorkowie.
== Upamiętnienie ==
Upamiętniony tabliczką pośmiertną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Pamięć o Przemysławie Kozietulskim została zachowana została także w naszym mieście dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci znajdującym się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ul. Adamówek 4/6. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta Ozorkowa w 2010 r.  ==Galeria zdjęć==Zdjęcia ze strony ''[http://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/9322/0/1 Ogrody wspomnień]'' (dodane 8 maja 2013) udostępniono dzięki uprzejmości Rodziny Przemysława Kozietulskiego.<gallery>Plik:Koz1.jpg|Kozietulski Przemysław kadetKoz2.jpg|Kozietulski Przemysław oficerKoz5.jpg|Kozietulski Przemysław z żoną Marią z KaczyńskichKoz4.jpg|Helena Kozietulska z synami Przemysławem i Witoldem  </gallery> 
''<small>Oprac. '''Małgorzata Kozak-Bajor'''</small>''

Menu nawigacyjne