Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 19 bajtów ,  09:48, 6 kwi 2016
Opublikowanie
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
[[Plik:Kotula.jpg|200px|thumb|Ks. radca bp Karol Kotula]]
 '''Ks. radca bp Karol Kotula''' (ur. 26 lutego 1884r. we wsi Cierlicko Dolne<ref> wieś w powiecie Karwina, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach.</ref>, zm. 8 grudnia 1968r. w Warszawie), - administrator parafii ewangelicko – augsburskiej ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie w l. 1948-1952.
==Biografia==
Syn Jana Kotuli i Zuzanny z d. Pawełek. W l. 1905-1909 studiował teologię w Wiedniu i w Halle. Ordynowany 10 maja 1910 r. Początkowo był wikariuszem w Drogomyślu, a następnie katechetą i nauczycielem j. niemieckiego w Orłowej.
Urodzony 26 lutego 1884 r. we wsi Cierlicko Dolne<ref> wieś w powiecie Karwina, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach</ref> jako syn Jana Kotuli i Zuzanny z d. Pawełek. W l. 1905-1909 studiował teologię w Wiedniu i w Halle. Ordynowany 10 maja 1910 r. Początkowo był wikariuszem w Drogomyślu, a następnie katechetą i nauczycielem j. niemieckiego w Orłowej. W 1919 r. został powołany na radcę, a potem wizytatora polskiego szkolnictwa w Poznańskiem. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Poznaniu (1919). Z jego inicjatywy powołano w Ostrzeszowie seminarium nauczycielskie. W 1927 r. przeniósł do Łodzi jako duszpasterz Organizacji Polaków Ewangelików, a od 1937r. działał w tamtejszej polskiej parafii. W czasie II wojny światowej przebywał w Cierlicku, a w 1945r1945 r. powrócił do Łodzi, a następnie organizował ewangelickie życie religijne na Górnym Śląsku.
Na urząd biskupa kościoła został wybrany przez Synod w Warszawie 18 listopada 1951 r. Dnia 26 kwietnia 1953 r. w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym (kościół św. Trójcy został spalony w 1939 r. przez Niemców, a po wojnie był zabrany przez ówczesne władze państwowe PRL) ks. Karol Kotula został konsekrowany i wprowadzony w urząd zgodnie z ówczesnym prawem przez prezesa Synodu ks. biskupa adiunkta pomocniczego Zygmunta Michelisa w asyście wszystkich seniorów (zwierzchników diecezji). Za zasługi na polu kościelnym, pisarskim i narodowym ks. biskup Karol Kotula otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
==Działalność w Ozorkowie==
Na przełomie l. 1947/48 został powołany na stanowisko administratora odbudowującej się parafii w Ozorkowie, gdzie początkowo nabożeństwa odbywały się pod gołym niebem na cmentarzu przy mauzoleum Schlössera. Za jego administrowania podjęto starania o zwrot kościoła, które zakończyły się powodzeniem w 1953 r.
W dn. 2 maja 1959 r. biskup Karol Kotula przeszedł w stan spoczynku, ale jeszcze przez 9 lat służył kościołowi na różnych polach. Zmarł w Warszawie, potrącony przez samochód w dn. 8 grudnia 1968 r. i został pochowany na warszawskim cmentarzu ewangelickim.<ref> Opracowane w oparciu o www.luteranie.pl</ref>
Na przełomie l. 1947/48 został powołany na stanowisko administratora odbudowującej się parafii w Ozorkowie, gdzie początkowo nabożeństwa odbywały się pod gołym niebem na cmentarzu przy mauzoleum Schlössera. Za jego administrowania podjęto starania o zwrot kościoła, które zakończyły się powodzeniem w 1953r.W dniu 2 maja 1959 r. biskup Karol Kotula przeszedł w stan spoczynku, ale jeszcze przez 9 lat służył kościołowi na różnych polach. Zmarł w Warszawie, potrącony przez samochód w dniu 8 grudnia 1968 r. i został pochowany na warszawskim cmentarzu ewangelickim.''<refsmall> Opracowane w oparciu o wwwOprac.luteranie'''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]] i ks.pldr Marcin Undas'''</refsmall>''
==Przypisy==
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota ŻerkowskaKategoria:Encyklopedia]] i ks. dr Marcin Undas'''</small>'' [[Kategoria:Hasła w przygotowaniuLudzie]]

Menu nawigacyjne