Konstancja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Dodanie treści hasła)
(Uzupełnienie treści hasła)
Linia 1: Linia 1:
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
'''Konstancja''' – własność rodziny Szczawińskich, później [[Starzyński Ignacy|Ignacego Starzyńskiego]]. W 1823 r. dokonano podziału ziem i prawdopodobnie wydzielony folwark został podarowany siostrze I. Starzyńskiego. <br />
+
'''Konstancja''' – własność rodziny Szczawińskich, później [[Starzyński Ignacy|Ignacego Starzyńskiego]]. <br />
Obecnie teren ten stanowi część [[Piekło|Piekła]], obejmuje rejon u zbiegu ulic: Lipowej i J. Kochanowskiego.
+
W 1823 r. dokonano podziału ziem, a wydzielony folwark i wieś o tej nazwie przypadły w spadku siostrze I. Starzyńskiego. Ślady zabudowań folwarku można dostrzec przy ul. Adamówek. Natomiast wieś znajdowała się wzdłuż ul. S. Sikorskiego i w górnej części ul. S. Staszica. Cały majątek Konstancja obejmował obszar od rzeki Bzury (ul. J. Kochanowskiego, Lipowa, Wodna, Kowalewicka, Aleksandrowska, Adamówek) aż do linii kolejowej wraz z obecnym osiedlem bloków mieszkalnych powyżej ul. Lotniczej.
 +
Intensywne pozyskiwanie drewna z rosnącego tu boru, a potem wydobywanie piasku i żwiru zmieniło całkowicie krajobraz. W księgach zapisano wspomnienie o odbywanych majówkach, gdzie w lesie Konstancja grywała orkiestra strażacka. W pamięci starszych ozorkowian zachowały się również piękne ogrody Konstancji w rejonie ul. Lipowej.<br />
 +
Konstancja była wyodrębnioną wsią o własnej numeracji domów, należącą administracyjnie do gminy Piaskowice. Rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 stycznia 1948 roku Konstancję przyłączono do Ozorkowa<ref>Księga: 60-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ozorkowie.</ref>.
 +
 
 +
Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia matki Ignacego Starzyńskiego.
 +
 
 
''<small>Oprac. '''Redakcja'''</small>''
 
''<small>Oprac. '''Redakcja'''</small>''
 +
==Przypisy==
 +
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Wersja z 14:12, 3 lut 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Konstancja – własność rodziny Szczawińskich, później Ignacego Starzyńskiego.
W 1823 r. dokonano podziału ziem, a wydzielony folwark i wieś o tej nazwie przypadły w spadku siostrze I. Starzyńskiego. Ślady zabudowań folwarku można dostrzec przy ul. Adamówek. Natomiast wieś znajdowała się wzdłuż ul. S. Sikorskiego i w górnej części ul. S. Staszica. Cały majątek Konstancja obejmował obszar od rzeki Bzury (ul. J. Kochanowskiego, Lipowa, Wodna, Kowalewicka, Aleksandrowska, Adamówek) aż do linii kolejowej wraz z obecnym osiedlem bloków mieszkalnych powyżej ul. Lotniczej. Intensywne pozyskiwanie drewna z rosnącego tu boru, a potem wydobywanie piasku i żwiru zmieniło całkowicie krajobraz. W księgach zapisano wspomnienie o odbywanych majówkach, gdzie w lesie Konstancja grywała orkiestra strażacka. W pamięci starszych ozorkowian zachowały się również piękne ogrody Konstancji w rejonie ul. Lipowej.
Konstancja była wyodrębnioną wsią o własnej numeracji domów, należącą administracyjnie do gminy Piaskowice. Rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 stycznia 1948 roku Konstancję przyłączono do Ozorkowa[1].

Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia matki Ignacego Starzyńskiego.

Oprac. Redakcja

Przypisy

  1. Księga: 60-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ozorkowie.