Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 6 bajtów ,  12:08, 28 lip 2016
m
Parafialny kościół ewangelicko-augsburski, ul. Zgierska 2
===Historia===
Zbudowany w stylu późnoklasycystycznym wg projektu Piotra Frydrycha. Budowę rozpoczęto w 1840 r. , kiedy proboszczem parafii był [[Stiller Edward|ks. Edward Stiller]]. Został poświęcony przez ks. Superintendenta Modla z Kalisza w dn. 9 października 1842 r. Kościół był jednym jedną z najbardziej okazałych kościołów światyń ewangelickich, zbudowanych na ziemiach polskich w I poł. XIX w. <br />
Głównymi fundatorami byli przemysłowi potentaci Ozorkowa: [[Schlösser Friedrich Mathias|Fryderyk Schlösser]] i [[Werner Christian Wilhelm|Wilhelm Werner]]. Budowę wieży, postawionej w 1882 r., finansował [[Schlösser Karol Ernest|Henryk Schlösser]], syn Fryderyka.
Po II wojnie światowej w kościele zorganizowano obóz przejściowy dla ozorkowskich ewangelików powyżej 14. roku życia, których następnie przeprowadzono do obozu na Sikawie (Łódź). Po likwidacji obozu świątynię przekazano w administrację Kościoła Rzymsko–Katolickiego kościoła rzymskokatolickiego i pod wezwaniem św. Tadeusza została filią Parafii parafii św. Józefa w Ozorkowie. Dopiero w 1953 r., w wyniku procesu sądowego, parafia w Ozorkowie odzyskała budynek kościoła, który był pozbawiony organów, ławek, żyrandoli, dzwonów oraz całej dokumentacji parafialnej. Dzięki zaangażowaniu pastorów: ks. [[Werner Mariusz|Mariusza Wernera]] i ks. dr Marcina Undasa oraz ofiarności i pracowitości parafian przeprowadzono szereg prac remontowych i uzupełniono wyposażenie:
<br />
* sprowadzono ławki z kościoła w Kamiennej Górze (1955);<br />
Kościół jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 2.
 
==Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski==

Menu nawigacyjne