Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1615 bajtów ,  13:07, 25 lip 2016
Uzupełnienie treści
Po zakończeniu wojny kościół wrócił do prawnych właścicieli, a nowi administratorzy mianowani przez władzę kościelną przy czynnym udziale wiernych z każdym rokiem przeprowadzają różne inwestycje, m.in. w grudniu 1981 r. zainstalowano nową radiofonię.
===Architektura===
Bryła budowli na rzucie krzyża. Od zachodu trzykondygnacyjna wieża dzwonnicza z zegarem, na parterze której znajduje się kruchta. Wieża podzielona jest przez zdwojone pilastry, które obramowują portal z tympanonem i otwory okienne sklepione półkoliście. Zwieńczenie wieży stanowi barokowy, baniasty, czteroboczny hełm. Nad nim wznosi się ażurowa latarnia nakryta również cebulastym czworobocznym hełmem z krzyżem metalowym na szczycie.<br />Kościół orientowany<ref>Orientowanie – w architekturze sakralnej zwrócenie części prezbiterialnej, mieszczącej ołtarz główny, ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”)</ref> z wieżą zwieńczoną barokowym hełmem, wyjątkowo eksponowany z kierunku północno-zachodniego ulicy , od ul. Listopadowej.
Obiekt jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 1.
 
===Tablice pamiątkowe===
* Tablica z szarego kamienia z monogramem krzyża wpisanego w omegę (omega u ramion krzyża uzmysławia wypowiedź Zbawiciela, że jest początkiem i końcem wszechświata) i inskrypcją o treści : "1656 - 1.IV.1956 Z Maryją za Chrystusem iść ślubują wierni Par. Ozorkowskiej 5 V 1957"
 
* Na filarze prawej nawy tablica z szarego marmuru, z pozłacaną inskrypcją o treści "Na wieczną pamiątkę, bezinteresowną pomoc i pracę dzieci, młodzieży, niewiast i mężczyzn przy rozbudowie kościoła, złotemi zgłoskami wypisuje w sercach Parafia. komitet rozbudowy. Ozorków 6 sierpnia 1934 r."
 
* Na ścianie nawy wschodniej zawieszony jest bogato zdobiona tablica nagrobna Mikołaja Szczawińskiego, kasztelana łęczyckiego i brzezińskiego. Tablica wisiała wcześniej przed wejściem do kaplicy Szczawińskich.
 
* Płyta z czarnego marmuru, zwieńczona krzyżem, posiadająca cztery narożne rozety kwietne i porcelanową fotografię duchownego. Znajduje się na niej napis "Ś.P. Ksiądz Ignacy Wypyski Proboszcz Parafii Ozorków ur. d.21 grudnia 1836 r. zm. d. 6 listopada 1908 r. Pokój Jego Duszy".
===Pomnik Jana Pawła II===
W dniu 6 października 2010 r. na dziedzińcu kościoła posadzono dwa Dęby Pamięci i ustawiono kamienne obeliski ku czci oficerów Wojska Polskiego: kapitana [[Kozietulski Przemysław|Przemysława Kozietulskiego]] i porucznika [[Mieszalski Aleksander|Aleksandra Mieszalskiego]], zamordowanych
w Twerze i Charkowie w roku 1940 przez NKWD.
 
==Kaplice==
===Kościół rektoralny pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Urszulanek pw. Serca Jezusa Konającego, ul. Łęczycka 30===
===Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej na cmentarzu Starym, ul. Zgierska 33===
Budowę kaplicy rozpoczęto 4 maja 1982 r. Prace posuwały się dość szybko dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian. Pierwsza Msza św. została odprawiona 31 października 1982 r., w jeszcze niewykończonym, surowym wnętrzu. Poświęcenia kaplicy dokonał 13 października 1984 r. biskup ordynariusz Józef Rozwadowski, zaś dwa lata później nowy ordynariusz biskup Władysław Ziółek poświęcił dzwony.<br />
W kaplicy odbywają się nabożeństwa żałobne, a w niedziele Msze św.

Menu nawigacyjne