Kategoria:Encyklopedia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Usunięcie mylnie wstawionego tekstu.)
Linia 1: Linia 1:
'''Jan Pezler'''  (ur. 25.06.1933 roku w Ozorkowie) - dyrektor Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, inspektor oświaty, wieloletni nauczyciel, prezes Koła Wysiedlonych z Ziemi Łódzkiej;  żona Irena, czworo dzieci: Zenona, Tadeusz, Ewa, Izabela, 7 wnucząt, 3 prawnucząt
+
 
<br />
 
'''Biografia'''
 
W roku 1942 wysiedlony z rodziną z własnej posiadłości. Najpierw pobyt w obozie przejściowym w Łodzi przy ul. Łąkowej, następnie wywieziony do Niemiec. Osadzony wraz z rodzicami i braćmi w gospodarstwie Barona Hansa Bremera, właściciela 500 hektarowego gospodarstwa rolnego w miejscowości Gröss Fluthe na terenie Bawarii. W roku 1945 wyzwoleni przez Armię Amerykańską. Skoszarowani w miejscowości Morgen Stern pod opieką plutonu gen. Maczka. Tam zmarł i został pochowany bart Zenon (15 lat). Do Ozorkowa powrócił w marcu 1946 roku. W tym roku rozpoczął naukę w klasie piątej Szkoły Podstawowej nr 2, którą ukończył w 1949 roku. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Zgierzu. W trakcie nauki dwukrotnie uczestniczył w akcjach ,,Służba Polsce", przy budowie tamy na Wiśle w Goczałkowicach oraz budowie miasta Nowe Tychy. W roku 1977 ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze, uzyskując tytuł magistra.
 
<br />
 
'''Przebieg pracy zawodowej'''
 
Praktykę pedagogiczną odbywał w Szkole Podstawowej w Proboszczewicach i  Szkole Podstawowej nr 1 w Ozorkowie, której kierownikiem był znany i ceniony nauczyciel Jakub Dudczak- przyjaciel młodych nauczycieli, służący zawsze radą i pomocą. Nakaz pracy otrzymał do Szkoły Podstawowej w Śladkowie Górnym. Po pierwszej wizytacji zaproponowano mu organizację Szkoły Wieczorowej w Ozorkowie i jej kierownictwo. Szkoła wieczorowa dla pracujących mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1. W listopadzie 1953 roku został powołany do służby wojskowej, którą odbył w jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w Koszalinie. Po złożeniu przysięgi otrzymał stopień kaprala i funkcje szefa kompanii. W roku 1956- powrót do szkoły macierzystej. W roku 1957 otrzymał propozycję organizacji placówki pozalekcyjnej w pomieszczeniach po Domu Harcerza (ul. Wigury 14). Placówka rozpoczęła pracę w 1958 roku jako Dom Kultury Dzieci i Młodzieży (obecnie MDK im. Małego Księcia), proponując szeroki wachlarz zajęć wychowawczych, naukowych, sportowych i artystycznych. Kadrę stanowili nauczyciele i osoby znane w środowisku, panowie: Antoni  Jagodziński, Wiesław Zalewski, Jan i Wiesław Jóźwiak, Michał Sałaciński, Eugeniusz Krysiak, Mirosław Karwowski, Stanisław Frątczak, Tomasz Szewc, Bolesław Janasiak, Feliks Słoczyński, a także panie: Jadwiga Jóźwiak, Jadwiga Karwowska, Jadwiga Kruk-Drozdowicz. W roku 1965 przeniesiony służbowo na stanowisko zastępcy Inspektora w Wydziale Oświaty i Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Łęczycy. Organizował m.in. wychowanie pozaszkolne i oświatę głównie w środowisku wiejskim. W 1975 roku objął stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie. W roku 1976 objął stanowisko gminnego Dyrektora szkół. Opracował program rozwoju oświaty na terenie gminy, z uwzględnieniem budowy nowej szkoły w Parzęczewie. W latach 1980-1991 pracował w Szkole Podstawowej Specjalnej w Ozorkowie (koniec kariery zawodowej).
 
<br />
 
'''Funkcje Społeczne'''
 
Przewodniczący Powiatowego Komitetu Przeciwalkoholowego
 
Od 1989 roku do dziś (2016r) założyciel i  prezes koła terenowego Związku Wysiedlonych z Ziemi Łódzkiej w Ozorkowie.
 
<br />
 
'''Odznaczenia  za pracę społeczną i zawodową:'''
 
honorowa Odznaka województwa Łódzkiego 1966r.
 
Odznaka ,,Przyjaciel Dziecka"- 1969r.
 
Zasłużony Działacz Kultury- 1970r.
 
Brązowy Krzyż Zasługi- 1971r.
 
Złoty Krzyż Zasługi- 1976r.
 
Honorowa Odznaka Miasta Łodzi- 1979r.
 
Zasłużony Działacz LOK- 1979r.
 
Medal ,,Pro Memorio"- 2012r.
 

Wersja z 09:55, 29 lut 2016

Podkategorie

Poniżej wyświetlono 6 spośród wszystkich 6 podkategorii tej kategorii.

Strony w kategorii „Encyklopedia”

Poniżej wyświetlono 345 spośród wszystkich 345 stron tej kategorii.