Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 136 bajtów ,  21:58, 5 sty 2016
Dodanie grafiki
== Biografia ==
[[Plik:Wawrzyniec_Jeziorski_szkice_Aleksego_Matczaka.jpg|mały|prawo|Wawrzyniec Jeziorski, szkice Aleksego Matczaka]]
Ojciec (brak imienia) Jeziorski. Ochrzczony w kościele pw. św. Józefa w [[Ozorków|Ozorkowie]]. Po śmierci ojca jego matka wyszła ponownie za mąż, za Stefańskiego. Wawrzyniec w wieku 17 lat rozpoczął naukę zawodu. Dnia 4 czerwca 1858 r. został oficjalnie wpisany do księgi terminatorów Cechu Szewskiego<ref>Księga do zapisu uczniów cechu szewskiego w Ozorkowie z lat 1848-1907. W zbiorach Izby Historii Miasta Ozorkowa.</ref>. Jego mistrzem został Nitecki. Nauka miała trwać 4 lata i 3 miesiące. Przed wybuchem powstania styczniowego zawarł związek małżeński z Marianną Stefańską<ref>Wawrzyniec Jeziorski najprawdopodobniej zaczął się posługiwać nazwiskiem żony w czasie powstania, aby zmylić władze carskie</ref>, córką ojczyma. W 1863 r. urodził się syn, który zmarł tuż przed straceniem Wawrzyńca Jeziorskiego.
Po wybuchu powstania, 22 stycznia 1863 r., Wawrzyniec wstąpił w szeregi powstańców i został wyznaczony na żandarma narodowego. Po przegranej bitwie pod Dalikowem, wzmogły się represje carskie. Prawdopodobnie na skutek donosu, Wawrzyniec został pojmany i osadzony w więzieniu w Łęczycy. Tam też odbyła się rozprawa wojskowego sądu carskiego, który skazał go na karę śmierci. Wawrzyniec Jeziorski został przewieziony do Ozorkowa celem wykonania egzekucji.
Zdarzenie to zostało upamiętnione tablicą memoriałową na ścianie kamienicy przy Rynku (obecnie Plac Jana Pawła II nr 17, obok wejścia do siedziby [[PTTK|PTTK]]).
 
 
== Przypisy ==
 
 
[[Kategoria:Encyklopedia]]
[[Kategoria:Ludzie]]

Menu nawigacyjne