Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 3 bajty ,  09:13, 25 lut 2016
m
Istnieje jeszcze jeden przekaz informujący o projekcie herbu Ozorkowa z 1904 r. Tym razem opis sporządził naczelnik powiatu łęczyckiego. Godło herbu tworzyły: wrzeciono i czółenko, wskazujące na przędzalniany i tkacki przemysł. Naczelnik powiatu łęczyckiego, w wysłanym do Kalisza raporcie z 28 czerwca 1904 r., poinformował iż twórcami herbu byli „... mieszkańcy Ozorkowa...”<ref>Tenże, Ze studiów..., s. 107.</ref>. Także ten projekt znaku miejskiego nie został zatwierdzony.
W początkach XX wieku w. powstał kolejny herb Ozorkowa, najbliższy współczesnej symbolice miejskiej (ryc. 2). Projekt tego herbu mógł powstać nawet jeszcze w okresie I wojny światowej<ref>Tenże, Pieczęcie urzędowe..., s. 213, 240.</ref>, był bowiem używany już w początkach II RP. Znany jest odcisk pieczęci z 1919 r<ref>Dokument z odciskiem pieczęci z 1919 r. w zasobach IHMO. </ref>. Herb stanowiła tarcza herbowa podzielona na dwie części w słup. W polu prawym, czerwonym umieszczony został przedmiot heraldyczny, który kształtem przypomina godło szlacheckiego herbu Odrowąż, względnie Ogończyk. W herbarzu miejskim<ref>M. Gumowski, Herby miast polskich, Warszawa 1960, s. 263.</ref> tenże Odrowąż określany był także jako biała ostroga (w opisie herbu z 1933 r.). W polu lewym, białym znalazło się czółenko koloru najprawdopodobniej czerwonego. W latach dwudziestych XX wieku posługiwano się pieczęciami o tłoku okrągłym z wizerunkiem tegoż herbu (ryc. 3)<ref>Dokumenty z odciskiem pieczęci z wizerunkiem herbu w zasobach IHMO. </ref>. Współcześnie obowiązujący herb Ozorkowa w jednoznaczny sposób nawiązuje do heraldycznej tradycji miasta z tego okresu.
W 1933 r.<ref>M. Adamczewski, Ze studiów..., s. 112.</ref> Magistrat i Rada Miejska Ozorkowa zadecydowali o częściowej zmianie godła. Zmiany w rysunku godła miejskiego dotyczyły usunięcia z niego ostrogi. Po tej korekcie herb Ozorkowa tworzyła tarcza koloru białego z czółenkiem tkackim koloru czerwonego.

Menu nawigacyjne